Huawei, Kirin 9010 İle Geliyor

blank
Huawei, Kirin 9010 İle Geliyor

İçerik: Huawei, Kirin 9010 İle Geliyor

Huawei, üst düzey HiSilicon Kirin yonga seti serisini genişletmesi ve yeni nesil yonga üzerinde sistem (SoC) olarak Kirin 9010’u piyasaya sürmesi konusunda tüyo aldı. Yeni çipin, 3 nanometre (3nm) proses teknolojisine dayanan tamamen yeni bir mimariye dayandığı tahmin ediliyor. Bu, 5nm sürecine dayanan mevcut HiSilicon Kirin 9000 ve Kirin 9000E SoC’lere göre önemli bir yükseltme gibi görünüyor. Qualcomm ve Samsung dahil olmak üzere rakipler, aynı MOSFET teknoloji düğümünü mobil cihazlar için son amiral gemisi SoC’lerinde de kullandı.

@ RODENT950 kullanıcı adına sahip bir ihbarcı, Huawei’nin yeni nesil yonga seti Kirin 9010’un 3nm sürecine dayandığını tweetledi. Bununla birlikte, rapor edilen ayrıntılar için resmi bir onay yok.

Silikonla ilgili ayrıntılar, Huawei’nin ABD yaptırımları ve tedarik sıkıntısı nedeniyle küresel olarak yonga seti işini sürdürmede zorluklarla karşılaştığı bir zamanda geliyor. Counterpoint tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, Çinli şirketin son çeyrekte herhangi bir büyüme kaydetmediğini ve dünya çapındaki akıllı telefon yonga seti pazarındaki yüzde 12 payını korumayı başardığını gösterdi.

Huawei, Dijital Çin Liderliğindeki Konsorsiyuma 15 Milyar Dolarlık Onur Birimi Satacağını Söyledi
Bununla birlikte, Huawei’nin durağan büyümesi, Tayvanlı şirketin Qualcomm’u geride bırakması ve Samsung ve Xiaomi gibi şirketleri uygun fiyatlı SoC’lere çekmesi nedeniyle MediaTek’e yardımcı oldu.

Geçen yıl, Huawei Tüketici İşletmeleri Grubu CEO’su Richard Yu, şirketin ABD’de getirilen kısıtlamalar üzerindeki baskı nedeniyle amiral gemisi çip üretimini durduracağını belirtti. Yu, Ağustos ayında düzenlenen bir endüstri konferansında, “Bu yıl, Huawei Kirin üst düzey yongaların son nesli olabilir” demişti.

Bununla birlikte, HiSilicon Kirin 9010 SoC ile ilgili en son söylenti, Huawei’nin Qualcomm’un Snapdragon’unu ve Samsung’un Exynos yongalarını alacak son bir silaha sahip olabileceğini öne sürüyor. 5nm yongaların son gelişi göz önüne alındığında, 3nm sürecine geçiş oldukça rekabetçi ve önemli görünüyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Huawei, Kirin 9010 İle Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör