James Doohan’ın külleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda

blank

İçerik: James Doohan’ın külleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda

Orijinal Star Trek televizyon dizisinde baş mühendis Montgomery Scott’ı canlandıran merhum James Doohan’ın külleri 12 yıldır Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunuyor ve Times of London, bunun nasıl olduğuna dair büyüleyici bir arka plana sahip. Doohan, 2005 yılında 85 yaşında öldü ve ailesi, ISS’ye girme arzusunu yerine getirmek istedi.

Doohan’ın küllerini ISS’ye getirme resmi talepleri reddedildi, ancak uzay istasyonunda seyahat eden ilk özel vatandaşlardan biri olan Richard Garriott, Doohan’ın küllerinden bazılarını uzay istasyonunun Columbus modülüne kaçırmayı başardı. Garriott, Doohan’ın ve küllerinden bazılarının lamine fotoğrafını çektiğini ve bunu Columbus’un zeminine koyduğunu söylüyor. Plan hakkında kimseye bahsetmedi – şimdiye kadar sadece kendisi ve Doohan’ın ailesi biliyordu.

Garriott, Times’a “Tamamen gizliydi,” dedi. Ailesi, küllerin oraya gelmesinden çok memnundu ama bu konuyu kamuya açık bir şekilde uzun süre konuşamadığımız için hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Şimdi yapabileceğimiz kadar zaman geçti. “

Bu Doohan’ın küllerinin cennete çıktığı ilk şey değil. Küllerinin bir kısmı 2008’de SpaceX’in Falcon 1 roketindeydi, ancak bu roket fırlatıldıktan dakikalar sonra başarısız oldu. Ve 2012’de, SpaceX Falcon 9 ile Doohan’ın küllerinden bazılarının bulunduğu bir kavanoz uzaya uçtu. Times’a göre Doohan’ın külleri uzayda yaklaşık 1,7 milyar mil yol kat etti ve Dünya’nın etrafında 70.000’den fazla kez yörüngeye girdi.

Doohan’ın oğlu Chris, Garriott’a rahmetli babasının küllerini ISS’de kaçırdığı için teşekkür etti. “Yaptığı şey dokunmaktı – benim için çok önemliydi, ailem için çok önemliydi ve babam için çok önemli olurdu” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: James Doohan’ın külleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Efsane Oyun Mortal Kombat’ın Film Fragmanı Yayınlandı

Efsane Oyun Mortal Kombat’ın Film Fragmanı Yayınlandı: Yaklaşan Mortal Kombat filmi için ilk fragmanlar düştü …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör