ABD’den, Çin’deki Yonga Üretim Şirketine Yasak

blank
ABD'den, Çin'deki Şirketlere Yasak

İçerik: ABD’den, Çin’deki Yonga Üretim Şirketine Yasak

Çin’in en iyi yonga üreticisi zaten zor bir hafta geçiriyordu. Şimdi sorunları daha da kötüye gidiyor.

ABD hükümeti Cuma günü, Trump yönetimi son haftalarında Çinli firmalar üzerinde baskı yapmaya devam ederken Semiconductor Manufacturing International Corporation’a (SMIC) sert kısıtlamalar getirdi.

SMIC ve drone üreticisi DJI da dahil olmak üzere düzinelerce Çinli şirket, Ticaret Departmanının sözde Varlık Listesine eklendi ve bu da onları ABD tedarikçilerinden ve teknolojisinden etkili bir şekilde kesiyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross yaptığı açıklamada, “Gelişmiş ABD teknolojisinin, ordusunu modernize etmek için ABD teknolojisini kullanmasının risklerini” mükemmel bir şekilde gösterdiğini “sözlerine ekleyen ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross,” Gelişmiş ABD teknolojisinin giderek daha savaşan bir düşmanın ordusunu inşa etmesine izin vermeyeceğiz “dedi.

SMIC daha önce Çin ordusuyla hiçbir ilişkisi olmadığını söylemişti Kaos, Çin’in en büyük yonga üreticisinin zirvesinde

Bu hareket, birçok küresel yonga üreticisi gibi yarı iletkenleri tasarlamak ve üretmek için Amerikan yazılımlarına, makinelerine ve diğer ekipmanlara güvenen SMIC için ciddi sorunlar yaratabilir. Örneğin Çinli akıllı telefon üreticisi ve 5G ağ tedarikçisi Huawei, geçen yıl listeye eklendiğinden bu yana satışlarındaki büyümenin önemli ölçüde yavaşladığını gördü.

Varlık Listesi tayini, ABD ihracatçılarının SMIC’e satış yapmak için bir lisans başvurusunda bulunmasını gerektirir. ABD Ticaret Bakanlığı, “İleri teknoloji düğümlerinde (10 nanometre veya daha düşük) yarı iletkenler üretmek için benzersiz bir şekilde gerekli olan öğeler, bu tür kilit teknolojinin Çin’in askeri-sivil füzyon çabalarını desteklemesini önlemek için bir inkar karinesine tabi olacaktır” dedi.

SMIC zaten başka bir büyük baş ağrısıyla uğraşıyor. Çin devlet medyası bu haftanın başlarında, eş CEO’su Liang Mong Song’un istifa ettiğini bildirdi. Şirket, olağandışı bir olay dönüşünde Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Liang’ın “belirli koşullar altında istifa etme arzusu” hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen bu raporları doğrulamaya çalıştığını söyledi.

Şirket, Cuma günkü yorum talebine hemen yanıt vermedi ve Liang veya ABD yaptırımları hakkında Şangay Borsası’na yeni bir açıklama yapmadı. ABD duyurusu, Cuma günü Şangay’daki normal çalışma saatlerinin sona ermesinden sonra gelirken, Reuters daha önce Ticaret Bakanlığı duyurusunun geleceğini bildirmişti.

Reuters raporu hakkında bir soruya, Cuma günü Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Washington’u “devlet gücünü Çinli şirketleri bastırmak için kullanmakla” suçladı.
Wang Wenbin düzenli bir basın brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, “ABD’yi yabancı işletmeleri mantıksız bir şekilde bastırma şeklindeki yanlış davranışlarını durdurmaya çağırıyoruz,” dedi. “Çin, Çinli işletmelerin meşru haklarını ve çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri almaya devam edecek.”

SMIC hisseleri Cuma günü Hong Kong’da yaklaşık% 5 düştü ve Reuters raporunun ardından kayıplar hızlandı. Hisse senedi, bu hafta yaklaşık% 10 kaybetti; bu, medya raporlarının ABD hükümetinin işlerine kısıtlamalar getirmeyi düşündüğünü öne sürdüğü Eylül ayından bu yana en kötüsü.

SMIC, Çin’in teknolojik hedeflerini güçlendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Çin’in yonga seti tedarikinin çoğu, Çinli akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan telekomünikasyon donanımlarına kadar her şeye güç sağlayan yabancı şirketlerden geliyor. Hükümet istatistiklerine göre, geçen yıl ülke 306 milyar dolar değerinde cips ithal etti veya ülkenin toplam ithalatının değerinin% 15’i.

Ana hissedarları devlete ait şirketler olan şirket, bu yılın başlarında teknolojiye yatırım yapmak ve rakiplerini yakalamak istediğini söyledi. Ancak SMIC, endüstri liderleri Intel (INTC), Samsung ve TSMC’nin (TSM) üç ila beş yıl gerisinde kalıyor ve analistler, küresel bir rakip olmak için uzun bir yolu olduğunu söylüyor.

Bernstein’daki analistler, bu haftanın başlarında bir araştırma notunda yazdılar, Liang’ın kaybı, şirketin son teknolojik ilerlemesi ona “doğrudan atfedilebilir” olduğundan işleri karmaşıklaştırabilir.
Washington’dan gelen baskı, şirketin yabancı rakiplerine yetişmesini daha da zorlaştırmakla tehdit ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı bu ayın başlarında firmayı, ajansın Çin ordusuna ait olduğunu veya Çin ordusu tarafından kontrol edildiğini iddia ettiği şirketler listesine ekledi. Bu karar, Amerikalıların SMIC’e yatırım yapmasının yasak olduğu anlamına geliyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD’den, Çin’deki Yonga Üretim Şirketine Yasak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör