Çin, Alibaba ile İlgili Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlattı

blank
Alibaba Büyük Bir Kriz İle Karşı Karşıya

İçerik: Çin, Alibaba ile İlgili Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlattı

Hong Kong (CNN Business) Çin, ülkenin hızla büyüyen internet şirketlerinin incelemesini artırırken Alibaba (BABA) hakkında bir tekelcilik karşıtı soruşturması başlattı.

Çin’in en büyük piyasa düzenleyicisi olan Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Jack Ma’nın çevrimiçi alışveriş ve bulut bilgi işlem devi Alibaba’nın iddia ettiği tekelci davranışları inceleyeceğini söyledi.

Birkaç ayrıntı vermesine karşın, şirketin tüccarlardan “ikisinden birini seçmek” olarak bilinen rakip platformlarda ürün satmalarını engelleyen anlaşmalar imzalamalarını isteme uygulamasını araştıracağını söyledi.
Ayrıca Çin Halk Bankası, ülkenin dört finansal düzenleyicisinin Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group’u önümüzdeki günlerde bir toplantıya çağıracağını duyurdu.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, toplantının Ant Group ‘a mali denetim uygulama ve hizmetlerini düzenleme konusunda “rehberlik edeceği” belirtildi.
Yoğun inceleme, Çinli yetkililerin Ma’yı Ant Group’un planlanan ilk halka arzını son dakikada iptal etmeye zorladıktan sadece haftalar sonra gerçekleşti. Dünyanın en büyük borsa listesi olacaktı.
Alibaba’daki hisse senetleri Hong Kong’da düştü ve Perşembe günü kısaltılmış ticaret seansında% 8 düştü.

Hisse şimdi% 26 düştü – Alibaba’nın piyasa değerinden 240 milyar dolardan fazlasını sildi – Ekim sonundaki zirveden bu yana, Ant Group halka arzından kısa bir süre önce vurdu. (Wall Street’te Alibaba, piyasa öncesi ticarette yaklaşık% 7 düştü.)

Düzenleyici hamleler, Pekin’in ulusal teknoloji şampiyonları üzerindeki vidaları sıkılaştırmak için attığı bir dizi eylemin sonuncusu.
1999 yılında kurulan Alibaba, hızla Çin yaşamının her alanına dokunan genişleyen bir teknoloji imparatorluğuna dönüştü.

E-ticaret platformları yüz milyonlarca kullanıcıya sahiptir ve Çin’in çevrimiçi perakende sektörüne hakimdir. Ant Group aynı zamanda ülkenin en büyük çevrimiçi ödeme platformudur ve yatırım hesapları ve mikro tasarruf ürünlerinden sigorta, kredi puanları ve hatta flört profillerine kadar her şeyi sunar. Pekin baskı sinyali verirken 250 milyar dolar Çin teknoloji hisselerinden silindi

Karınca Grubu halka arzının, Çinli düzenleyiciler Ma tarafından kamuoyunun eleştirisinin ardından Kasım ayı başlarında çekilmesinden günler sonra, SAMR, internet tekellerini önlemeyi amaçladığını söylediği yeni yönergeleri açıkladı. Bu hareket yatırımcıları ürküttü ve Çin teknoloji hisselerinden yüz milyarlarca doları anında sildi.

O zamandan beri baskı artıyor. Çarşamba günü, SAMR altı internet devini – Alibaba, Tencent (TCEHY), JD.com (JD), Meituan, Pinduoduo (PDD) ve Didi Chuxing – bir toplantıya çağırdı ve onlara izin veren bir iş uygulamasının düzenlemelerinin arttığını söyledi aynı topluluktaki insan gruplarının son derece düşük fiyatlarla toplu mal satın alması.

Grup satın alma modeli, son yıllarda, özellikle koronavirüs salgını sırasında, insanlar mal veya hizmet için çevrimiçi alışverişe giderek daha fazla güvenmeye başladığından, Çin’de popülerlik kazandı. SAMR Çarşamba günü yaptığı açıklamada, modelin makul olmayan düşük fiyatlarla malların dampingini sağlayarak ekonominin diğer sektörlerinde istihdama zarar vermesinden endişe duyduğunu söyledi.

Alibaba Perşembe günü yaptığı açıklamada, düzenleyiciden “tekel karşıtı” bir soruşturma başlatıldığına dair bildirim aldığını söyledi. “Alibaba, soruşturma konusunda düzenleyicilerle aktif olarak işbirliği yapacak” dedi.

Ant Group ayrıca, “tüm yasal gereklilikleri ciddi bir şekilde inceleyeceğini ve kesinlikle uyacağını” söyledi.
Hong Kong’da işlem gören diğer Çin teknoloji hisseleri de Perşembe günü baskı altındaydı. Tencent (TCEHY), JD.com (JD) ve Meituan’ın tümü% 2’den fazla düştü.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Alibaba ile İlgili Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör