Çin’in Yeni Orta Kaldırma Roketi Long İlk Uçuşunu Yaptı

blank
Çin'in Yeni Orta Kaldırma Roketi Long İlk Uçuşunu Yaptı

İçerik: Çin’in Yeni Orta Kaldırma Roketi Long İlk Uçuşunu Yaptı

Yeni bir Çinli uçak gemisi roketi, görev maliyetlerini düşürmeyi ve ticari müşteriler için fırlatma programlarını hızlandırmayı amaçlayan yeniden kullanılabilir fırlatma araçları geliştirmek için uzun vadeli bir plan kapsamında Salı günü ilk uçuşunu yaptı.

Eyalet medyasının bildirdiğine göre, orta kaldırma Uzun 8 Mart Y-1, Güney Çin’in Hainan adasından 12: 37’de (10:07 IST) patladı.

Çin, önümüzdeki yıllarda, ABD özel havacılık firması SpaceX tarafından halihazırda üretilen Falcon serisine benzer şekilde, Long March 8 serisi altında yeniden kullanılabilir roketler geliştirmeyi planlıyor.

Eyalet medyası, Long March 8 Y-1’in kendisinin yeniden kullanılabilir olup olmadığını söylemedi, ancak gelecekteki varyantların birden fazla lansman için kullanılmasına izin veren dikey kalkış ve dikey iniş (VTVL) kabiliyetine sahip olması bekleniyor.

Ülkenin ana uzay yüklenicisi olan China Aerospace Science and Technology’den bir yetkili, Kasım ayında yerel bir konferansta Çin’in ilk VTVL aracını 2025 civarında geliştireceğini söyledi.

Long March 9 Y-1 fırlatma, Çin’in uzay programı için telaşlı bir yılı tamamladı. Bu ayın başlarında Çin, 1976’dan bu yana ilk ay numunesi alımında aydan kaya ve toprağı geri getirdi. Temmuz ayında Çin, ilk bağımsız görevini başlattı. Mars.

Çin, 2022 civarında çok modüllü, yerleşik bir uzay istasyonunu tamamlamayı hedefliyor. 2045 yılına kadar, yılda binlerce uçuş gerçekleştiren ve on binlerce ton kargo ve yolcu taşıyan bir program kurmayı umuyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Yeni Orta Kaldırma Roketi Long İlk Uçuşunu Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör