CO2’den Jet Yakıtı İçin Yeni Atılım Karbonu Nötr Yapabilir

blank
CO2'den Jet Yakıtı İçin Yeni Atılım Karbonu Nötr Yapabilir

İçerik: CO2’den Jet Yakıtı İçin Yeni Atılım Karbonu Nötr Yapabilir

Yeni bir atılım, jetlerden kaynaklanan emisyonları net sıfıra getirmek amacıyla hava yolculuğunun karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olabilir. Oxford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, karbondioksiti (CO2) jet yakıtına dönüştürmeyi başarılı bir şekilde başardı, ancak şu an itibariyle deney çok küçük bir ölçekte gerçekleştirildi. İklim değişikliğiyle ilgili endişeler gün geçtikçe artmaya devam ederken, bilim adamları CO2’yi birkaç yıldır nakliye amaçlı sürdürülebilir, sentetik hidrokarbon yakıtlarına dönüştürmeye çalışıyorlar. Şu an itibariyle, bu tersine mühendislik yalnızca laboratuvarda denenmiştir, ancak daha büyük ölçekte sunulduğunda oyunun kurallarını değiştirebilir ve hava yolculuğunu karbon nötr hale getirebilir.

Araştırma ekibi, atmosferdeki CO2’yi (veya doğrudan fabrikaların emisyonlarından) sentetik jet yakıtına dönüştürmek için düşük maliyetli demir katalizörleri kullanmanın bir yolunu keşfetti. Bilim adamları önce organik yanma yöntemi (OCM) ile Fe-Mn-K (demir-manganez-potasyum) katalizörünü hazırlar. Bu katalizör daha sonra, yüzde 38,2’lik havacılık jet yakıtı aralığında hidrokarbonlara hidrojenasyon yoluyla bir CO2 dönüşümü ve yüzde 5,6’lık bir düşük karbon monoksit çıkışı sergiliyor. Dönüşüm reaksiyonu ayrıca petrokimya endüstrisi için önemli hammaddeler olan ve şu anda sadece fosil ham petrolden elde edilen diğer yan ürünleri de üretir.

Bu yöntemde, havadan çıkarılan karbondioksit, dönüşüm için kullanılır ve daha sonra uçuş sırasında yakıldığında jet yakıtlarından yeniden yayılır. Sonuç olarak, bu işlemin genel etkisi karbon nötr bir yakıttır.

Şu an itibariyle bu süreç laboratuvarın duvarlarının içinde kalıyor. Bunun pratik olarak uygulanabilir bir uçak yakıtı üretim yöntemi haline getirilmesinden önce aşılması gereken zorluklar var. Engellerden biri karbon tutmayı içerir – atmosferden karbon yakalama süreci. CO2’nin aktivasyonu da bir sorundur. Diğer bir komplikasyon, CO2’nin hidrojenasyonu yoluyla hidrokarbon sentezinin, havacılık yakıtının sentezi için gerekli olan arzu edilen uzun zincirden ziyade genellikle kısa zincirin oluşumunu desteklemesidir.

Bu yeni süreç, CO2 geri dönüşümünü ve kaynak korumayı sera gazı yönetimi ve sürdürülebilir kalkınmanın önemli, temel bir yönü olarak vurgulayan önemli bir sosyal ilerlemeyi temsil ediyor. Bu katalitik sürecin, yakın gelecekte havacılık endüstrisinden net sıfır karbon emisyonu elde etmenin yolu olması bekleniyor – ta ki biz bir toplum olarak çevre dostu elektrikli uçaklarla çalışmak için tam donanımlı olana kadar.

Makalenin yazarlarından biri olan Oxford Kimya Bölümü’nden Tiancun Xiao, “İklim değişikliği hızlanıyor ve çok büyük karbondioksit emisyonlarımız var. Hidrokarbon yakıtların altyapısı zaten orada. Bu süreç, iklim değişikliğini hafifletmeye ve mevcut karbon altyapısını sürdürülebilir kalkınma için kullanmaya yardımcı olabilir. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: CO2’den Jet Yakıtı İçin Yeni Atılım Karbonu Nötr Yapabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör