SpaceX, Fırlatma Kulesini Kullanarak Roketini Yakalamaya Çalışacak

blank
SpaceX, Fırlatma Kulesini Kullanarak Roketini Yakalamaya Çalışacak

İçerik: SpaceX, Fırlatma Kulesini Kullanarak Roketini Yakalamaya Çalışacak

SpaceX, yeni nesil güçlendirici roketlerini indirmek için bacaklara güvenmeyebilir. Elon Musk, şirketinin, yükü omuzlayan ızgara kanatları (inişi kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılır) ile fırlatma kulesi kolunu kullanarak gelecekteki Süper Ağır güçlendiriciyi “yakalamaya” çalışacağını açıkladı. TechCrunch’ın açıkladığı gibi, bu işlem roketi yere ulaşmadan kule kolunu kullanarak etkili bir şekilde kancalayacaktır.

Bu, çok hassas bir konumlandırma gerektirir ve Süper Ağır uçuş testinin şu andan itibaren birkaç ay sonrasına kadar başlayamayacağı zaman için hala uzun bir yol vardır. Başarılı olursa, yakalama yöntemi SpaceX’i roketine hantal bacaklar eklemekten kurtarabilir. Gerçekten hassas bir manevra sistemi, SpaceX’in roketi iniş konumundan hareket ettirmek zorunda kalmadan yeniden başlatmasına izin vererek geri dönüş süresini azaltabilir.

Bu, SpaceX’in hedefleri için çok önemli olabilir. Musk ve şirket nihayetinde Falcon serisinden daha yeniden kullanılabilir bir roket sistemi istiyor, zira bu, Starship’in Ay ve Mars gezileri de dahil olmak üzere bir dizi görev için istenen hızlı programlarda başlamasına yardımcı olacak. Yakıt ikmalinden çok daha fazlasını gerektirmeyen bir güçlendirici, bu başarıyı gerçekleştirmeye yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Fırlatma Kulesini Kullanarak Roketini Yakalamaya Çalışacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör