Ericsson CEO’su, İsveç’teki Huawei Yasağı Hakkında Endişeli

blank
Ericsson CEO'su, İsveç'teki Huawei Yasağı Hakkında Endişeli

İçerik: Ericsson CEO’su, İsveç’teki Huawei Yasağı Hakkında Endişeli

İsveçli telekom devi Ericsson’un başkanı Börje Ekholm, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsveç’in Huawei’nin 5G ağlarının piyasaya sürülmesine katılmasını yasaklamasının ardından Çin misillemelerinden endişe duyduğunu söyledi.

İsveç Posta ve Telekom Otoritesi (PTS), güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, her ikisi de Çin’den Huawei ve ZTE’yi Ekim ayı sonundaki 5G frekans açık artırmasına dahil etmediğini açıkladı.

Çinli üreticilerden halihazırda kurulmuş olan ekipmanların 1 Ocak 2025’e kadar kaldırılması gerekiyor.

Ekholm, “Gelirimizin yüzde sekizini Çin oluşturuyor. Bizim için Çin’de var olmak stratejik olarak önemli bir konu oldu” diye ekledi.

Hafta sonu, gazete Ekholm ile İsveç Ticaret Bakanı Anna Hallberg arasında hükümetten telekom düzenleyicisiyle “konuşmasını” istediği kısa mesajlar yayınladı.

Ekholm bakana, “Şu anda İsveç Ericsson için gerçekten kötü bir ülke,” dedi.

Günlük gelen SMS mesajlarında, PTS kararının “Çinli rakiplerimizi hiçbir AB ülkesinin yapmadığı şekilde dışladığını” söyledi.

Temmuz ayının ortalarında İngiltere’den sonra İsveç, Huawei’yi 5G ağını çalıştırmak için gereken hemen hemen tüm altyapıdan açıkça yasaklayan ikinci Avrupa ülkesi ve Avrupa Birliği’nde ilk ülke oldu.

Huawei, 5G müzayedesinin ertelenmesine yol açan kararı için İsveç düzenleyiciyi mahkemeye götürdü ve Pekin, yetkilinin kararının Çin’deki İskandinav şirketleri için belirtilmemiş “sonuçları” olabileceği konusunda uyardı.

Röportajında ​​Ekholm, İsveç kararını Ericsson için “bir komplikasyon” olarak nitelendirdi, ancak yine de İsveç olarak kalmasını istediğini söyledi.

“Ruhumuz İsveç’te, Ericsson’un üssü. Ancak İsveç serbest ticareti desteklemiyorsa bu bizim için bir komplikasyondur,” dedi ve “ciromuzun yüzde 99’unu İsveç dışında yapıyoruz” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ericsson CEO’su, İsveç’teki Huawei Yasağı Hakkında Endişeli

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör