NASA, Big Bang’in Sırlarını Açığa Çıkaracak

blank
NASA, Big Bang'in Sırlarını Açığa Çıkaracak

İçerik: NASA, Big Bang’in Sırlarını Açığa Çıkaracak

Big Bang teorisi, mevcut, gözlemlenebilir evrenimizin nasıl ortaya çıktığını açıklayan kozmolojik bir modeldir. Ancak, özellikle büyük patlamadan sonraki mikrosaniyelerin erken saatlerinde ne olduğuna gelince, kavram hakkında öğrenilecek çok şey var. Evrenimiz ortaya çıktığında o an ne oldu? NASA öğrenmek istiyor.

Uzay ajansı, bunu yapmak için, bu ilk anların kanıtı için evreni araştırabilecek bir uzay teleskopu tasarladı.

Şu anda son derece havalı SPHEREx lakabını taşıyan (“Evrenin Tarihi için Spektro-Fotometre, Yeniden İyonlaşma Çağı ve Buz Gezgini” nin kısaltması) NASA, teleskopu inşa etme planıyla güzelce ilerlediğini duyurdu.

Sonraki adımlar: Son bir tasarım üzerinde çalışmaya başlayın ve 2024 ile 2025 arasında başlayacak bir bakış açısıyla ürünü inşa etmeye başlayın.

SPHEREx uzay teleskopunun “yarı kompakt araba” boyutunda olması bekleniyor ve NASA’nın yakın tarihli bir yayınına göre, “tüm gökyüzünü dört kez haritalandırarak yıldızlar, galaksiler, bulutsular (gaz bulutları ve toz bulutları) uzay) ve diğer birçok gök cismi. “

Her şey plana göre giderse, SPHEREx, toplam 102 yakın kızılötesi rengi gözlemleyerek “yakın kızılötesinde tam gökyüzü spektroskopi haritası” oluşturan ilk NASA görevi olacak.

SPHEREx proje yöneticisi Allen Farrington, “Bu, siyah beyaz resimlerden renkliye geçmek gibi” dedi.

SPHEREx’in ilk önceliği, NASA’nın söylediği bir şeyin kanıtını aramaktır. “Büyük patlamadan sonra saniyenin milyarda birinden daha azı olmuş olabilir.”

NASA, evrende milyarlarca galaksinin haritasını çıkararak, büyük patlamadan hemen sonra, evren hızla genişlediğinde ne olduğunu açıklamaya yardımcı olabilecek istatistiksel modeller bulmayı umuyor. Yeni oluşturulan harita, yeni oluşan yıldızların çevresinde su buzu ve donmuş organik moleküllerin aranmasına da yardımcı olacak.

SPHEREx ayrıca galaksi oluşumu hakkında daha fazla şey keşfetmeyi umuyor ve ilk galaksilerden bazılarının yıldızları nasıl yarattığını keşfedebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Big Bang’in Sırlarını Açığa Çıkaracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör