ASELSAN, Virüslere Karşı Yeni Teşhis Sistemi Geliştiriyor

blank
ASELSAN, Virüslere Karşı Yeni Teşhis Sistemi Geliştiriyor

İçerik: ASELSAN, Virüslere Karşı Yeni Teşhis Sistemi Geliştiriyor

ASELSAN’ın Kovid-19 salgını ile başlattığı çalışma neticesinde hızla geliştirilen ve patent başvuruları yapılan mikroelektronik optik tabanlı virüs teşhis sistemi klinik test aşamasına geldi. ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetim Başkan Yardımcılığı (TSYGMY), İletişim ve Bilgi Teknolojileri (HBT) Sektör Başkanlığı ve Mikroelektronik Rehberlik ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı mühendislerinin çalışmaları ile yerli ve milli bir sistem geliştirildi. Mikroelektronik optik tabanlı bu sistem ile Kovid-19 virüsü de tespit ediliyor.

ASELSAN, yeni tip koronavirüs (Kovid-19 / SARS-Cov-2) tespitinde de kullanılabilecek yenilikçi bir virüs teşhis sistemi geliştirdi. Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte ASELSAN Araştırma Merkezi’nde kimyasal ve biyolojik
Tehditleri tespit etmeye yönelik araştırmalar kapsamında elde edilen bilgilerle Kovid-19’un tespitinde kullanılmak üzere cihaz geliştirme çalışması başlatıldı.

Antikor tabanlı dijital algılamaya dayanan sistem, lensler kullanarak optik yöntemle algılama yapar. Hastalardan
Alınan numuneler tek kullanımlık kasetler üzerinde inkübe edilir. Hasta numunesi içeren kartuş, yapay
İstihbarat yazılımı ile analiz edilir ve sonucu raporlanır. Virüs teşhis sistemi, bozulmamış virüs, kartuş
Tuş kilidi uyumluluğu ile çalışan antikorları tutarak optik olarak tespit edilmesini sağlar. ASELSAN, sistemin kritik bileşenleri için patent başvuruları yaptı.

Bu sistem ile Kovid-19 ve influenza gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarını gösteren virüslerin eş zamanlı olarak tek kaset üzerinde tespit edilmesi hedeflenmektedir. Sistem testleri sırasında antijenler, inaktif ve aktif virüslerle çalışmalar yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Virüs teşhis sistemi için yüzde 99 test doğruluk oranına ulaşılması hedeflenmektedir. Sistem hastane testleri için etik kurul onay aşamasındadır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) hasta numuneleriyle çalışmalarına kısa süre sonra onay verilecek. ASELSAN, öncelikle Türkiye’nin ardından ihracatın ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir.

Salgına karşı hızlı çözüm
ASELSAN, 45 yıldır pek çok farklı alanda savunma sanayi için yerli ve milli çözümlerle ülke ihtiyaçlarına cevap veriyor. Salgın sonrası hızlı çözümler üreten ASELSAN, sağlık alanında yerli ve milli çözümlere olan ihtiyacı gösterdi. ASELSAN; Kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) tehditlerin tespiti konusundaki bilgisi ile virüs teşhis sistemine odaklandı. ASELSAN mühendislerinin çalışmaları ile yerel ve milli bir sistem geliştirildi. Mikroelektronik optik tabanlı bu sistem ile Kovid-19 virüsü tespit ediliyor.

Hastanelerin demirbaşı olacak
Sistemin Yeditepe Üniversitesi ve TÜBİTAK Biyogüvenlik Seviye 3 (BSL3) Laboratuvarında onaylı testleri tamamlandı. Ayrıca ASELSAN, YÖK KBRN ekibinin bir üyesidir ve üniversitelerimizle iletişim halinde çalışmaktadır. Cihazın çok yakında hastanelerde yerini alması için çalışmalar sürüyor.

Cihazımız dünyada ilk kez bu alanda ürünleştirilmiş optik tabanlı bir sistemdir. Birden çok teşhis koyabilir. Aldığımız swab örneği ile tek seferde birden fazla hastalığı tespit etmek mümkündür. Cihazda bulunan tek kullanımlık kasetler değiştirilerek uygulama birçok farklı türde hastalığın tespiti için tasarlanabilir. Proje ile sadece SARS-Cov-2 değil tüm virüslerin tespiti için devamlılığı olan ve hastanelerde demirbaş haline gelebilen bir cihaz geliştirilmesi hedeflendi. Hastane klinik testleri tamamlandıktan sonra cihazın üretim süreci başlayacak ve hastanelerde yer alacaktır.

Benzer semptomlardan hastalık tespitini kesin
Sistemi geliştirirken yerel ekosistem ile işbirliği içinde üniversite ve laboratuvarların altyapısını kullanarak
destek alındı. Sistem aynı zamanda benzer semptomlara sahip hastalıkların kolay tanımlanmasına da katkı sağlayacaktır. Hastanenin ihtiyacına göre geliştirilen ve tasarlanan cihaz ile belirlenen tek numune ile her türlü hastalığı tespit edebilecek. Böylelikle maliyet etkin çözümlerle çok daha hızlı teşhis ve tedavi sağlanacaktır.

Etik kurul onay süreci devam eden prototip sistemi, Türkiye’de İlaç ve Tıbbi Cihazlarda bir sonraki adım
Kurumda (TİTCK) onaya sunulacaktır. Hastane klinik testleri tamamlandıktan sonra seri üretim aşamasına geçilecektir.

Farklı hastalıklar için kullanılabilir
Hastadan alınan numune yaklaşık 2 saat içerisinde analize hazır hale gelecektir. Bu süreyi kısaltmak için çalışmalar devam etmekte ve dakika mertebesinde analiz sonucu alınabilmektedir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ASELSAN, Virüslere Karşı Yeni Teşhis Sistemi Geliştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör