ASELSAN’dan Kara Kuvvetlerine Taktik Ağı Sistemi Teslimi

blank
ASELSAN'dan Kara Kuvvetlerine Taktik Ağı Sistemi Teslimi

İçerik: ASELSAN’dan Kara Kuvvetlerine Taktik Ağı Sistemi Teslimi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında gerçekleştirilen Yeni Mobil Sistem projesinin ilk faz teslimatının kabulü Ağustos 2017’de, ikinci fazı Nisan 2018’de, üçüncüsü ve Aralık 2020’de son aşama teslimatı.

Yeni Mobil Sistem Projesi kapsamında teslim edilen Taktik Yerel Alan Ağı Sistemi (TAYAS), Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik sahadaki Yerel Alan Ağı (LAN) haberleşme ihtiyacını karşılamak üzere geliştirildi.

TAYAS Sistemi sayesinde Kara Kuvvetleri personeli, birlik kışlalarını terk edip taktik sahaya girdiklerinde, çadırlardan oluşan geçici karargahtan KaraNET’e ulaşarak kışlada aldıkları hizmeti almaya devam edebilirler. Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığının muharebe alanında kullandığı komuta kontrol ve bilgi sistemlerinin stratejik sahada kurulu TAFICS, taktik sahada kurulu TASMUS ve uydu sistemleri ile haberleşmesini sağlayan yerel alana (LAN) kurulu yazılım ve donanımı içermektedir. .

TAYAS projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına daha önce sahip olmadığı ve dünyada benzeri olmayan taktik sahada şifreli Wi-Fi ile haberleşme olanağı sağlandı. Proje sonunda Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait birimlerin taktiksel kullanımına güvenli ve yüksek kapasiteli yerel alan ağı haberleşme sistemi getirildi. ASELSAN tarafından geliştirilen şifreli kablosuz ağ cihazları (şifreli kablosuz ağ erişim cihazı (KKAC), şifreli kablosuz terminal cihazı (TKABC) ve ilgili kablosuz ağ yönetim yazılımı) kara, hava ve deniz kuvvetlerinin ihtiyaçları için çeşitli yeni projelerde değerlendirilebilir.

TAYAS
TAYAS, taktik sahadaki kablolu ve kablosuz Yerel Alan Ağı haberleşme ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş bir sistemdir. Sistem, savaş alanında kullanılan Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemlerinin stratejik düzeyde TAFICS, taktik düzeyde TASMUS ve uzayda Uydu Sistemleri ile iletişim kurmasını sağlayan yerel olarak kurulan yazılım ve donanımı içermektedir.

TAYAS, Kolordu ve Tugay düzeyindeki birlikler tarafından savaş alanında kablolu, kablosuz veya her ikisinin de birbirini yedeklemek için kullanabileceği bir yerel alan ağı (LAN) sistemidir. Sistemde her birim için iletişim altyapısını taşıyan bir Sunucu Araç ve bu araca bağlanarak birbirleriyle ve dış dünya ile iletişim kuran Komuta Araçları (istenirse kablolu veya kablosuz) bulunmaktadır. Komuta Araçlarının sayısı, birliklerin büyüklüğüne (bir ittifaktaki Komuta Yeri sayısı) göre belirlenir ve genellikle birim başına 5 ila 7 arasında değişir. Ayrıca taşınabilir bilgisayarlara sahip Mobil Kullanıcılar sisteme bağlanarak iletişim kurabilirler. Kablosuz iletişim, Ulusal Gizlilik derecesinde kripto ile korunmaktadır. Bu amaçla, Şifreli Kablosuz Ağ Cihazı, Şifreli Terminal Ağ Bağlantı Cihazı ve ilgili Kablosuz Ağ Yönetim Yazılımı orijinal olarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir; Geliştirilen cihazlar Ulusal Gizlilik düzeyinde onaylanmıştır.

TAYAS Sistem Bileşenleri
TAYAS; Araç Sunucu Seti, Ağ Bağlantı Seti, Şifreli Kablosuz Ağ Cihazı (KKAC), Terminal Kablosuz Ağ Bağlantı Cihazı (TKABC), Taşınabilir Ekran Seti, Kablolu ve Kablosuz Ağ Yönetim Yazılımı, Mobil Kullanıcılar için Taşınabilir Bilgisayarlar, Anten Direkleri ve Çeşitli Bağlantı Kablolarına Sahip Kablolar Seti’den oluşur. Sistemde araç içi yerleştirme, montaj ve sabitleme için çeşitli raflar, torbalar ve mekanik bağlantı malzemeleri de kullanılmaktadır.

Sunucu Araçları, Araç Sunucu Seti, Taşınabilir Ekran Seti, Yüksekliği Ayarlanabilir Anten Direği ve Kablolu / Kablosuz Yerel Alan Ağı Yazılımını içerir. Komuta Araçlarında Ağ Bağlantı Seti ve Yükseklik Ayarlı Anten Direği bulunmaktadır. Ağ Bağlantı Setleri, Portatif Kabin içerisine yerleştirilir ve ünite Komuta Yeri olarak kullanılıyorsa araçtan çıkarılıp çadırda çalıştırılabilir.

Mobil kullanıcılar, taşınabilir bilgisayarlarının USB Portuna taktıkları TKABC’ler yardımıyla KKAC’lar ile şifreli Wi-Fi bağlantısı kurarak sistemi kullanabilirler.

Araç Sunucu Kiti
TAYAS’ın sistem merkezini oluşturan Araç Sunucu Seti, Sunucu Aracındaki şelter içerisine kurulmaktadır. Her birime bu araçlardan biri verilir. Birlikteki kullanıcılar (yerel alanda), Tool Server setindeki sistemlerden veri alışverişi yapabilir ve dosyaları paylaşabilir ve bu sistemler aracılığıyla geniş alan ağına erişebilir. Araç Sunucu Seti, Sunucu, Güvenlik Duvarı / Saldırı Önleme Cihazı, Yönlendirici, ETHERNET Anahtarları, KKAC ve Kesintisiz Güç Kaynağını içerir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ASELSAN’dan Kara Kuvvetlerine Taktik Ağı Sistemi Teslimi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör