Robot Köpek yere Düştükten Sonra Nasıl Kalkacağını Öğrendi

blank
Robot Köpek yere Düştükten Sonra Nasıl Kalkacağını Öğrendi

İçerik: Robot Köpek yere Düştükten Sonra Nasıl Kalkacağını Öğrendi

Yeni yürümeye başlayan çocukken bir noktada, düştükten sonra kendinizi nasıl kaldıracağınızı ve sonunda kendi ayağınız üzerinde nasıl yürüyeceğinizi öğrendiniz. Muhtemelen ebeveynlerinizden cesaret almışsınızdır, ancak çoğunlukla deneme yanılma yoluyla öğrendiniz. Boston Dynamics’ten Spot ve Atlas gibi robotların yürümeyi ve dans etmeyi öğrenmesi bu değildir. Onlara verdiğimiz görevlerin üstesinden gelmek için titizlikle kodlanmışlardır. Sonuçlar etkileyici olabilir, ancak yazılımları tarafından kapsanmayan durumlara adapte olmalarını da engelleyebilir. Zhejiang Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi’nden ortak bir araştırmacı ekibi, daha iyi bir yol geliştirdiklerini iddia ediyor.

blank
Yapay zeka takviye öğrenimi, robotların çok çeşitli görevleri ve durumları ele almasına izin veriyor.

Science Robotics dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makalede, köpek benzeri robotları Jueying’in düşmelerden nasıl yürüyüp kurtulacağını kendi başına öğrenmesine izin vermek için kullandıkları bir yapay zeka takviye yaklaşımını detaylandırdılar. Ekip, Wired’a robotun sanal bir versiyonuna rehberlik edebilecek ilk yazılımı eğittiklerini söyledi. Belirli bir beceride ustalaşmak için eğittikleri sekiz AI “uzmanından” oluşuyordu. Örneğin, biri yürümede akıcı hale gelirken, diğeri nasıl dengeleneceğini öğrendi. Dijital robot bir görevi her başarıyla tamamladığında, ekip onu sanal bir puanla ödüllendirdi. Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Google’ın son zamanlarda çığır açan MuZero algoritmasını eğitmek için kullandığı yaklaşımla aynı olmasıdır

blank

Sekiz uzmanı başarıyla eğittikten sonra, bir tür baş koç olarak hareket etmek için ek bir ağ geliştirdiler. Belirli bir durumda ihtiyaç duyulduğunda bir veya daha fazlasına öncelik vererek diğer sekiz algoritmanın girdilerini yönetirdi. Bunu yukarıdaki GIF’de iş başında görebilirsiniz. Daha sonra yazılımlarını prototiplerinden birine taşıdılar ve test ettiler. Tekmelediklerinde ve yere ittiklerinde uyguladıkları cezayı görebilirsiniz. Her seferinde ayağa kalktı ve yeniden yürümeye başladı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Robot Köpek yere Düştükten Sonra Nasıl Kalkacağını Öğrendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör