Boeing, 737 Max Kazaları İçin 2,5 Milyar Dolar Ödeyecek

blank
Boeing, 737 Max Kazaları İçin 2,5 Milyar Dolar Ödeyecek

İçerik: Boeing, 737 Max Kazaları İçin 2,5 Milyar Dolar Ödeyecek

Boeing, 737 Max uçağıyla ilgili olarak Federal Havacılık İdaresini dolandırmaya yönelik bir komployla ilgili olarak suçlandıktan sonra Perşembe günü Adalet Bakanlığı ile ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması imzaladı. Anlaşma şartlarına göre Boeing, 2018 ve 2019 yıllarında iki 737 Max kazasında ölen 346 yolcu için 2,5 milyar dolardan fazla ceza, tazminat ödemesi ve 500 milyon dolarlık yararlanıcı fonu kurulması için ödeme yapacak.

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi başsavcı yardımcısı David P. Burns, “Lion Air Flight 610 ve Ethiopian Airlines Flight 302’nin trajik kazaları, dünyanın önde gelen ticari uçak üreticilerinden birinin çalışanlarının sahtekarlık ve aldatıcı davranışlarını ortaya çıkardı,” dedi. “Boeing’in çalışanları, FAA’dan 737 Max uçağının çalışmasıyla ilgili önemli bilgileri gizleyerek ve aldatmacalarını örtbas etmek için çaba sarf ederek kar yolunu dürüst olmak yerine kar yolunu seçtiler.”

Adalet yetkilileri, hükümetin uçan halkın güvenliğini sağlama kabiliyetini engelleyen “yanıltıcı ifadeler, yarı gerçekler ve eksikliklerden” bahsederek, Boeing’in teknik pilotlarından ikisinin FAA’yı Manevra Karakteristiklerini Arttırma Sistemi adı verilen önemli bir uçak parçası konusunda aldattığını iddia etti. veya uçağın uçuş kontrol sistemini etkileyen MCAS. Sonuç olarak, bu önemli sistem hakkındaki bilgiler, ABD merkezli havayolları tarafından kullanılan kılavuzlardan veya eğitim materyallerinden herhangi birine giremedi.

Lion Air Flight 610, Ekim 2018’de kalkıştan kısa bir süre sonra Endonezya’nın Java Denizi’ne düşerek gemideki herkesi öldürdükten sonra, FAA, MCAS’ın uçuş sırasında devreye girdiğini ve bir rol oynamış olabileceğini, ancak Boeing’in teknik pilotlarının hem FAA’yı aldatmaya devam ettiğini belirledi. ve Boeing, MCAS’deki önceki değişiklikler hakkında. Beş ay sonra, Mart 2019’da, Etiyopya Havayolları Uçuş 302, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü ve hayatta kalan kalmadı – ve yine FAA, MCAS’ın bir rol oynamış olabileceğini buldu.

737 Max, üç gün sonra cezalandırıldı.

Adalet Bakanlığı, Boeing ile verdiği kararın suçun ciddiyeti, uçak üreticisinin suçu gönüllü ve zamanında ifşa etmemesi ve güvenlik konusunda 2015 yılında bir sivil FAA anlaşması da dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayandığını söyledi. ve Boeing’in Ticari Uçaklar birimine bağlı kalite sorunları.

ABD’nin Teksas Kuzey Bölgesi avukatı Erin Nealy Cox, “Bu dava net bir mesaj gönderiyor” dedi. “Adalet Bakanlığı, Boeing gibi üreticileri, özellikle risklerin bu kadar yüksek olduğu sektörlerde düzenleyicileri dolandırmaktan sorumlu tutacak.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boeing, 737 Max Kazaları İçin 2,5 Milyar Dolar Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör