Microsoft Geçmişte Nintendo’yu Almaya Çalışmış

blank
Microsoft Geçmişte Nintendo'yu Almaya Çalışmış

İçerik: Microsoft Geçmişte Nintendo’yu Almaya Çalışmış

Her nasılsa, Microsoft’un Xbox’ı ilk duyurmasından bu yana yirmi yıl geçti, konsol oyunlarına atıldı. Özellikle, Xbox 2001’de CES’te tanıtıldı – bu lansmanı anmak için Bloomberg, konsolun nasıl ortaya çıktığına dair derinlemesine bir sözlü tarih yayınladı. Bu büyüleyici bir okuma, ancak göze çarpan bir bölüm var: Microsoft’un yepyeni konsol için oyunları koruma çabalarına ilişkin ayrıntılar. Şirket, üçüncü taraf geliştiricilere Xbox üzerinde çalışmaları için yalvarırken, Microsoft ayrıca geliştiricileri satın almak için önemli finansal gücünü kullanmayı da düşündü. Ve Microsoft, bir satın alma konusunda Nintendo’ya yaklaşarak hedefini yüksek tuttu.

Xbox projesinin üçüncü taraf ilişkileri direktörü Kevin Bachus, odadan Microsoft’un güldüğünü söylüyor. Bachus, Bloomberg’e “Sadece güldüler,” dedi. “Bir saatin sana güldüğünü hayal et. O görüşme böyle geçti. “

Microsoft’un özel satış konuşması biraz mantıklıydı. O zamanlar Nintendo, donanım açısından Sony’nin gerisinde kalıyordu. Bu yüzden Microsoft, donanım üretimini üstlenebileceğini ve Nintendo’dan yazılıma odaklanabileceğini düşündü. İş geliştirme başkanı Bob Mcbreen, “Ocak 2000’de binamızda bir ortak girişimin ayrıntılarını incelemek için Nintendo vardı ve onlara Xbox’ın tüm teknik özelliklerini verdik” dedi. “Saha, donanımları çok kötüydü ve Sony PlayStation ile karşılaştırıldığında öyle oldu. Dolayısıyla fikir şuydu: ‘Dinle, Mario ve benzeri şeylerle oyunun bölümlerinde çok daha iyisin. Donanıma bakmamıza neden izin vermiyorsun? “Ama işe yaramadı.”

Bu, kesinlikle Microsoft’un başarısız satın almalarından en dikkate değer olanı olsa da, şirketin tekliflerinden vazgeçen birkaç önemli geliştirici daha vardı. EA, Microsoft’un ulaştığı ilk şirketti; yazılım devi daha basit bir “hayır, teşekkürler” ile geçti. Microsoft ayrıca Square (şimdi Square Enix olarak biliniyor) ve Mortal Kombat geliştiricisi Midway ile görüşüyordu.

Gerçekleşen bir satın alma, Microsoft’a ilk günden beri Xbox için en önemli franchise’ı verdi. O zamanlar, Bungie az bilinen bir geliştiriciydi, ancak Halo: Combat Evolved, ilk Xbox ile birlikte Kasım 2001’de geldi ve hemen beğeni topladı. Oyunun Xbox’a anında meşruiyet sağladığını ve Sony ve Nintendo’nun hakimiyetine rağmen oyun pazarının önemli bir bölümünü oluşturmasına yardımcı olduğunu söylemek zor değil. İlk Xbox’ın nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi için, Dina Bass’ın Bloomberg’deki sözlü geçmişi mutlaka okunmalıdır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft Geçmişte Nintendo’yu Almaya Çalışmış

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de: Sıklıkla unutulan Final Fantasy VIII, ilk çıkışından sadece …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör