Norveç’teki Araba Satışlarının Yarısını Elektrikli Otomobiller Oluşturuyor

blank
Norveç'teki Araba Satışlarının Yarısını Elektrikli Otomobiller Oluşturuyor

İçerik: Norveç’teki Araba Satışlarının Yarısını Elektrikli Otomobiller Oluşturuyor

Ülkenin Yol Federasyonu’ndan gelen yeni veriler, Norveç’te satılan tüm arabaların yarısından fazlası artık elektrikli. Reuters, 2020 genelinde elektrikli araçların tüm yeni otomobil satışlarının yüzde 54’ünü oluşturduğunu bildiriyor; bu rakam, plug-in ve hibrit araçları da dahil ettiğinizde daha da yükseliyor. İstatistikler, geçen yıl ülkede satılan tüm arabaların sadece yüzde sekiz ve dokuzunu “saf” benzinli ve dizel araçların oluşturduğunu gösteriyor. Norveç’in en popüler arabaları arasında Audi’nin e-tronu, Volkswagen’in Golfü, Hyundai’nin Konda, Nissan Leaf ve Tesla’nın Model 3’ü sayılabilir.

Bu, Norveç’te elektrikli araç satışlarının ilk kez göz alıcı oranlara ulaşması değil, ancak bu eğilimin tüm yıl boyunca ilk kez yansıtılması oldu. Mart 2019’da Norsk Elbilforening (EV Norveç), Mart 2019’un EV’lerin benzinli rakiplerini geride bıraktıkları ilk ay olduğunu bildirdi. O zamandan beri, eğilim arttı ve azaldı, ancak genellikle EV’lere doğru ve fosil yakıtlardan uzaklaştı.

Norveç’in EV patlaması birkaç on yıldır çalışmaktadır ve radikal bir değişiklik yapmak için iyi bir teşvik planının gücünü göstermektedir. Ülke, 20. yüzyılda yerli petrol patlamasından yararlanan birkaç Avrupa ülkesinden biridir. North Sea Oil, her biri yeni buldukları servetlerini çok farklı şekillerde kullanan ve önemli ölçüde farklı sonuçlarla birçok ülkeye zenginlik getirdi. Örneğin Birleşik Krallık, 80’lerin sonları ve 90’ların başlarında zenginler için vergi indirimlerini finanse etmek için nakdi kullandı.

Buna kıyasla, 1990 yılında Norveç, petrol rezervlerinden elde ettiği karı yeni bir bağımsız servet fonuna itmeye başladı. Bu fon, bir dizi sektörde yatırım yapmak için kullanıldı ve şu anda 1 trilyon dolardan fazla değere sahip. Norveç, satın alma veya ithalat vergileri, yol vergisi ve ücretli yollar, park, feribotlar ve şirket arabası vergisi için ücretsiz veya ağır indirimli ücretler dahil olmak üzere çok cömert sübvansiyonlarla elektrikli araçlara geçişini finanse etmek için devasa banka bakiyesini kullandı. Elektrikli araç sürücüleri aynı zamanda otobüs şeritlerini kullanma ve fosil yakıtla çalışan eski araçları hurdaya çıkarmak için sübvansiyon alma hakkına da sahip.

Her havuç için bir de sopa var ve Norveç, elektrikli araç alımlarını teşvik etmek için gazla çalışan arabaların üzerindeki vergi yükünü artırdı. Bir örnekte, EV Norway standart bir VW Golf’ün e-Golf’ü yan yana karşılaştırmada daha ucuz hale getirmek için 12.000 € (14.700 $) üzerinden vergilendirildiğini açıklıyor. Norveç bu paranın bir kısmını, ülkenin ana yollarında yaklaşık 30 milde bir hızlı şarj istasyonu inşa etmek de dahil olmak üzere altyapı yatırımlarını finanse etmek için kullandı. Tüm bunlar, 2025 yılına kadar fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışına tamamen son vermeyi beklediği anlamına geliyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Norveç’teki Araba Satışlarının Yarısını Elektrikli Otomobiller Oluşturuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör