Tesla CEO’su Elon Musk Dünyanın En Zengin Kişisi Oldu

blank
SpaceX, Uzaya Giden İlk "Sivil" Misyonunu Duyurdu

İçerik: Tesla CEO’su Elon Musk Dünyanın En Zengin Kişisi Oldu

Konu, ister otomobili dönüştürmek ister uzayın bir sonraki sınırını fethetmek olsun, Elon Musk, yatırımcıların ve bilim meraklılarının ötesinde bir izleyici kitlesini büyüleme konusunda bir hüner gösterdi.

Elektrikli otomobil üreticisinin meteorik yükselişinin ardından dünyanın en zengin kişisi olan atılgan Tesla CEO’su, artık Kaliforniya’da yaşamaması dışında, en özlü Silikon Vadisi bozucuydu.

Twitter’da 41 milyondan fazla takipçisi olan ve şu anda 180 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen bir serveti olan normları sarsan girişimci, geçen ay Teksas’a taşındığını ve West Coast eyaletinde son bir kazıya direnemeyeceğini açıkladı.

Wall Street Journal’ın ev sahipliği yaptığı bir konferansta Musk, “Bir takım çok uzun süredir kazanıyorsa, biraz kayıtsız kalırlar, biraz hak kazanır ve sonra artık şampiyonluğu kazanamazlar.” Dedi. Perşembe günü Musk, dünyanın en zengin insanı olarak Amazon İcra Kurulu Başkanı Jeff Bezos’u geride bıraktı.

49 yaşındaki Musk, Güney Afrika’da doğdu ve Ontario ve Pennsylvania eyaletinde eğitimini tamamladıktan sonra ABD ve Kanada’dan pasaport sahibi.

25 yaşında bir çevrimiçi reklam platformu olan Zip2’yi yarattı ve 1999’da şirketi Compaq Computer’a sattıktan sonra 30 yaşında milyoner oldu.

Bu başarıyı, daha sonra eBay’in 2002’de 1,5 milyar dolara satın aldığı PayPal ile birleştirilen çevrimiçi banka X.com’un yaratılmasıyla takip etti.

Ancak Musk, Tesla büyüdükçe ve tamamen ekonomik olmadığını söylediği bir görevi başarmaya yaklaştıkça son birkaç yılda yeni bir stratosfere girdi.

Tesla’nın başarısı dünyanın geleceği için çok önemli. 2018’de Musk, “Dünyadaki tüm yaşam için çok önemli.”

Musk’ın ulaşımı yeniden şekillendirmeye yönelik daha büyük hedefinin temel unsurlarından biri, lüksten ziyade orta pazara yönelik ilk aracı olarak tasarlanan Tesla Model 3 oldu.

Modelin yükselmesi için iddialı hedefler belirledikten sonra Musk, 2018’de Tesla’nın nakit yakarken hedefleri kaçırmasıyla zor bir noktaya geldi.

Musk, Ağustos 2018’de özellikle rezil bir anda, Twitter’da Tesla’yı özel almayı düşündüğünü ve bunun için finansman “güvence altına aldığını” söyleyerek piyasaları sarsmıştı.

Musk, özele gitme çabasını çabucak bıraktı, ancak Musk’ı dolandırıcılıkla suçlayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile sert bir anlaşmazlığa düştü, onu 20 milyon dolarlık (kabaca Rs. 150 crore) para cezası ile tokatladı ve kendisinden talep etti. Tesla başkanı olarak istifa etti ve sosyal medya kullanımıyla ilgili yönetim kurulu tarafından denetlenen protokolleri takip etmeyi kabul etti.

Aynı dönemde Musk, Tesla CEO’sunun 2018 yazında Tayland’da bir mağarada mahsur kalan genç futbolcuları kurtarmak için mini denizaltı teklifiyle alay eden İngiliz bir mağarayla da açık bir şekilde tartıştı.

Mağara Vernon Unsworth, Tesla şefinin kendisini sosyal medyada “pedo adam” olarak adlandırması üzerine Musk’a dava açtı, ancak Aralık 2019’da bir Kaliforniya jürisi bu açıklamanın hakaret olmadığına karar verdi.

Ancak Musk – ve Tesla – şirket, California ve Şanghay’daki üretimini etkileyici bir şekilde artırarak, yeni fabrikalarda çığır açarak ve piyasa değeri yükseldikçe bir dizi karlı çeyrek atarak 2020’de adımlarını attı.

Bu dönemde Musk, daha az tartışmaya karıştı.

Ancak bu bahar, Tesla şefinin Alameda İlçesindeki halk sağlığı yetkililerini COVID-19 nedeniyle kısıtlamalar nedeniyle kınadığı bir istisna geldi.

Musk, ABD Başkanı Donald Trump’tan destek alarak günlerce kısıtlamalara şiddetle karşı çıktı.

Musk ve Kaliforniyalı yetkililer nihayetinde bir uzlaşmaya vardı ve Tesla’nın fabrikası, işçilerin gerekli görülmesinin ardından en son sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla CEO’su Elon Musk Dünyanın En Zengin Kişisi Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör