Apple ve Google, Tehditlerin Ardından Parler’ı Kaldırdı

blank
Parler, Aylar Sonra Web Sitesini Açtı

İçerik: Apple ve Google, Tehditlerin Ardından Parler’ı Kaldırdı

Apple ve Google, “konuşma özgürlüğü” sosyal medya uygulaması Parler’a, bu hafta ABD Kongre Binası’ndaki şiddetin ardından kullanıcı içeriğini denetlemeye başlaması gerektiğini söyledi. Donald Trump destekçileri ve aşırı sağ arasında popüler olan bir Twitter alternatifi olan uygulama, saldırıların planlanmasındaki rolü nedeniyle yenilenmiş incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Cuma günü, Apple ve Google’ın onu mağazalarından kaldırmaları için baskı arttıkça, Google, “ABD’de devam eden şiddeti kışkırtmayı amaçlayan Parler uygulamasında yayınlamaya devam ettiğini” gerekçe göstererek Parler’ı Play Store’dan askıya aldı.

Google Play’de kullanıcı güvenliğini korumak için, uzun süredir devam eden politikalarımız, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği görüntüleyen uygulamaların denetleme politikalarına ve şiddeti teşvik eden gönderiler gibi korkunç içeriği kaldıran yaptırımlara sahip olmasını gerektirir. Tüm geliştiriciler bu şartları kabul ediyor ve Parler’a geçtiğimiz aylarda bu açık politikayı hatırlattık. ABD’de devam eden şiddeti kışkırtmayı amaçlayan Parler uygulamasında paylaşımların devam ettiğinin farkındayız İçerik politikaları hakkında makul tartışmalar olabileceğini ve uygulamaların tüm ihlal içerikli içeriği derhal kaldırmasının zor olabileceğini, ancak bizim için Google Play üzerinden bir uygulama dağıtıyorsanız, uygulamaların berbat içerik için sağlam denetim uygulamalarını zorunlu kılıyoruz. Devam eden ve acil olan bu kamu güvenliği tehdidinin ışığında, uygulamanın Play Store’daki listelerini bu sorunları giderene kadar askıya alıyoruz.

Askıya alma ile Parler artık Google Play’de kullanılamaz, ancak uygulamayı daha önce yüklemiş olan kişiler kullanmaya devam edebilir.

Apple ayrıca, şirketin şiddetli tehditleri dizginlememesi durumunda bir yasakla tehdit etti. Apple, Parler CEO’su John Matze’ye e-posta göndererek, “Parler, yasadışı faaliyetleri teşvik eden içeriği etkili bir şekilde denetlemiyor ve kaldırmıyor” diyor BuzzFeed News. İPhone üreticisi ona bir “denetim iyileştirme planı” oluşturması için 24 saat verdi. Matze daha önce diğer platformun moderasyon uygulamalarına katılmadığını söylemişti.

Matze, Parler’da yayınlanan bir yanıtta “Görünüşe göre Parler’ın Parler’da kullanıcı tarafından oluşturulan TÜM içerikten sorumlu olduğuna inanıyorlar” diye yazdı. “Bu nedenle, aynı mantıkla Apple, telefonları tarafından gerçekleştirilen TÜM eylemlerden sorumlu olmalıdır.”

Kasım seçimlerinden sonra Twitter ve Facebook seçim yanlış bilgilerine engel olunca popülaritesini artıran Parler, bu hafta DC’deki şiddet olaylarında oynadığı rol için çağrıldı. Apple mektubunda “Parler hizmetinizdeki sakıncalı içerikle ilgili çok sayıda şikayet aldığını, Parler uygulamasının 6 Ocak 2021’de Washington DC’de buna yol açan yasa dışı faaliyetleri planlamak, koordine etmek ve kolaylaştırmak için kullanıldığına dair suçlamalar aldığını söyledi. can kaybına, çok sayıda yaralanmaya ve mülkün tahrip olmasına neden olabilir. “

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple ve Google, Tehditlerin Ardından Parler’ı Kaldırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör