Covid-19’un Yeni Mutasyonu Daha Hızlı Yayılıyor

blank
Covid-19'un Yeni Mutasyonu Daha Hızlı Yayılıyor

İçerik: Covid-19’un Yeni Mutasyonu Daha Hızlı Yayılıyor

COVID-19 salgınına karşı mücadele tüm dünyada tüm hızıyla devam ederken; Virüsün son zamanlarda mutasyona uğradığı, yani değiştiği bilgisi tüm dünyada da endişe yarattı.

Salgının devam etmesi ve virüsün genomundaki değişikliğin beklenen bir sonuç olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Bu zamana kadar virüste pek çok mutasyon meydana geldi ancak son zamanlarda meydana gelen mutasyonun diğer mutasyonlara göre daha hızlı yayıldığını söyleyebiliriz. Salgın, dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun doğal bağışıklığı veya aşılanması tamamlanana kadar devam edecek. Bu dönem henüz tam olarak tahmin edilmemiştir. Ancak 2021’in de kolay bir yıl olmayacağını söyleyebiliriz ”.

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Şu ana kadar virüste pek çok mutasyon meydana gelmesine rağmen, bu mutasyonların virüs üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Bununla birlikte, son mutasyon, virüsün insan hücrelerine girmesine izin veren S proteinini kodlayan gende meydana geldi ve sonuçta B117 varyantı ortaya çıktı.

Mevcut aşılar mutasyondan etkilenmez
Peki, virüsün yeni mutasyonuna karşı aşılar ne kadar etkili? Mevcut aşıların bu mutasyondan etkilenmediğini belirten Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Özellikle mRNA aşıları çok kısa sürede yeni mutasyonlara karşı yeniden kodlanarak üretiliyor. Ancak bu dönemde bu virüsün daha kolay bulaştığını düşünürsek daha önce almış olduğumuz önlemlere uymamamız önemlidir. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uymalıyız ”dedi.

Tüm mutasyonlar ciddiye alınmalıdır
Mutasyona uğramış virüsün özellikle 20 yaş altı çocuklarda enfeksiyona neden olacağının düşünüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Elif Hakko, “Bu yaş grubunda hafif bir hastalık olsa da özellikle kronik hastalığı olan çocuklar risk altında. Elbette çocuklar ailelerine ve diğer çocuklara bulaşabilir ve daha fazla insanı hasta edebilir. Ne kadar çok insan hastalanırsa, ciddi hastalık ve ölüm oranları o kadar yüksek olur. Bu nedenle tüm mutasyonlar ciddiye alınmalı ”dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19’un Yeni Mutasyonu Daha Hızlı Yayılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’. Gebe kalmadan önce Çernobil patlaması nedeniyle radyasyona maruz kalan ebeveynlerin …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör