Küresel ısınma, 2020 yılı Dünyanın en sıcak yılı oldu

blank
İklim Bilimcileri, 2020'nin En Sıcak Yıl Olduğunu Söylüyor

İçerik: Küresel ısınma, 2020 yılı Dünyanın en sıcak yılı oldu

İklim Bilimcileri, 2020’nin En Sıcak Yıl Olduğunu Söylüyor. Küresel ısınma sonucu gezegenimiz ısınıyor. En son kanıt, Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Hizmeti’nden (C3S) 2020 Cuma günü küresel ölçekte rekor seviyedeki en sıcak yıl için 2016’ya bağlı olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz on yılın tamamı, küresel sıcaklıklar açısından eşi görülmemiş bir durumdur. C3S, yaptığı açıklamada “Bu, son altı yılı rekor seviyedeki en sıcak altı yıl yapıyor” dedi. Geçen yıl aynı zamanda Avrupa için rekor kıran en sıcak yıldı ve 2019’daki bir önceki rekoru kırdı. NASA’ya göre, “küresel sıcaklık kayıtları 1880 civarında başlıyor çünkü gözlemler o zamandan önce gezegeni yeterince kapsamıyordu.”

Antarktika bile 2020’nin başlarında çılgınca yüksek sıcaklıklar gördü.

Gezegen, son yıllarda, zararlı orman yangınlarının artması ve daha güçlü fırtınaların ortaya çıkması da dahil olmak üzere, iklim değişikliğiyle bağlantılı olabilecek bir dizi yıkıcı olaya tanık oldu. 2020’de batı ABD yandı, rekor kıran Atlantik kasırga sezonu doğuyu etkiledi.

NOAA ve NASA genellikle Ocak ayında da önceki yılın sıcaklıklarının bir değerlendirmesini yayınlar, bu nedenle bu kurumların kısa süre içinde ağırlık vermesini bekleyebiliriz. Küresel sıcaklıklar uydu verileri, iklim modelleri ve istatistiksel analiz kullanılarak izlenir.

Avrupa Komisyonu Savunma Sanayii ve Uzay Genel Müdürlüğü’nden Matthias Petschke, küresel toplumu iklim değişikliğiyle mücadele için bir araya gelmeye çağırdı. Petschke, “2020’nin olağanüstü iklim olayları ve Kopernik İklim Değişikliği Servisi’nden elde edilen veriler bize gösteriyor,” dedi, kaybedecek vaktimiz yok. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Küresel ısınma, 2020 yılı Dünyanın en sıcak yılı oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör