WhatsApp: Verilerinizi Facebook veya Başka Bir Şekilde Paylaşalım

blank
WhatsApp: Verilerinizi Facebook veya Başka Bir Şekilde Paylaşalım

İçerik: WhatsApp: Verilerinizi Facebook veya Başka Bir Şekilde Paylaşalım

Şaşırtıcı bir hareketle, WhatsApp kısa süre önce birçok kullanıcısına zor bir seçim verdi: ya hizmetin 8 Şubat’a kadar ana şirket Facebook ile bilgi paylaşmasına izin veren gözden geçirilmiş bir gizlilik politikasını kabul edebilirler ya da reddedebilir ve kullanamama riskini alabilirler. hiç hizmet.

Şirket, bu kullanıcıları, değişiklikleri çok geniş terimlerle düzenleyen bir uygulama içi bildirim yoluyla bilgilendirdi: politikadaki güncellemeler, “WhatsApp’ın hizmeti ve verilerinizi nasıl işlediğimiz hakkında daha fazla bilgi, işletmelerin Facebook’ta barındırılan hizmetleri nasıl depolayabilir ve WhatsApp sohbetlerini [ve] Facebook Şirket Ürünleri genelinde entegrasyonlar sunmak için Facebook ile nasıl iş ortaklığı yaptığımızı yönetmek. “

Daha fazla incelemenin ardından, güncellenmiş politika, WhatsApp tarafından toplanan verilerin – kullanıcı telefon numaraları, “işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, Hizmetlerimizi kullanırken başkalarıyla (işletmeler dahil) nasıl etkileşim kurduğunuza ilişkin bilgiler, mobil cihaz bilgileri, sizin IP adresi ”ve daha fazlası, Facebook’un sahip olduğu ve kontrol ettiği diğer mülklerle paylaşılabilir.

Güncellenen gizlilik politikasında “Facebook Şirketlerinin bir parçası olarak, WhatsApp diğer Facebook Şirketlerinden bilgi alır ve bilgi paylaşır (buraya bakın)” ifadesi yer almaktadır. “Onlardan aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve onlarla paylaştığımız bilgileri, Facebook Şirket Ürünleri dahil Hizmetlerimizi ve sunduklarını işletmek, sağlamak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak için kullanabiliriz. “

Şirketin gizlilik politikasının önceki sürümlerinde benzer bir dil mevcut olsa da, güncellemeler artık WhatsApp’ın diğer Facebook yan kuruluşlarıyla paylaşabildiği – ve zorunlu olabileceği – bilgilerin tüm kapsamını ortaya koyuyor.

“Gizliliğinize saygı duymanın” DNA’sına kodlandığını ve 2016 itibariyle tüm sohbetlerde uçtan uca şifreleme standardı haline getirildiğini iddia eden bir şirket olan WhatsApp için bu değişim dramatik bir yüz ifadesi gibi görünüyor.

Bununla birlikte, politikadaki değişiklik daha fazla açıklığa doğru bir hareket olarak okunabilir – WhatsApp, bu en son güncellemede yer alan verilerin kapsamını tanımlamaya karar vermeden önce tüm bu verileri zaten topluyor ve paylaşıyor olabilir. Durum buysa, daha fazla netlik için bir itme, esas olarak daha fazla şaşkınlığa yol açmıştır.

Bu, büyük ölçüde, WhatsApp’ın geçmişte benzer örneklere kıyasla bu durumu ele alma biçiminden kaynaklanıyor. Örneğin, hizmet 2016 yılında daha iyi reklam hedeflemesi için kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaya başlayacağını duyurdu, ancak kullanıcılara veri paylaşımından en azından kısmen vazgeçme seçeneği verdi. Ve son büyük gizlilik politikası değişikliğinin ardından WhatsApp, BloombergQuint’e göre kullanıcılarından en azından bir kısmına veri paylaşımından vazgeçme olanağı sundu. Şu anda, Facebook ve WhatsApp’ın bu değişikliklerden rahatsız olan insanlar için benzer bir teklif sunduğu görülmüyor.

Ancak WhatsApp başka şeyler de söyledi. PCMag’e yaptığı bir yorumda, bir sözcü, işlevsel olarak konuşursak, mevcut WhatsApp kullanıcıları için çok az şeyin değişeceğini ve daha önce 2016’da Facebook ile veri paylaşımını devre dışı bırakan kişilerin, yenisini kabul etse bile, bu durumdan çıkacağını belirtti. şartlar. Haberin ardından Ars Technica’ya yapılan yorumlarda Facebook, değişikliğin öncelikle işletmelerin platformdaki müşterileriyle etkileşim şeklini değiştirmeye odaklandığını söyledi. Bu arada, WhatsApp’ın EMEA politika direktörü Niamh Sweeney, Twitter’da Avrupa’daki kullanıcıların verilerinin en azından reklamlar için Facebook ile paylaşılması konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını belirtti.

Bu, AB’de ikamet edenler için iyi bir haber, ancak WhatsApp’ın diğer kullanıcılarının çoğu alternatiflerini düşünüyor. Servis gizlilik politikası değişiklikleri ile ilgili haberler sayesinde – Elon Musk’tan gelen kısa bir onaydan bahsetmeye gerek yok – güvenli mesajlaşma uygulaması Signal, “pek çok insan” şu anda katılmaya çalıştığı için doğrulama kodlarının verilmesinde gecikmeler bildirdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp: Verilerinizi Facebook veya Başka Bir Şekilde Paylaşalım

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör