ATAK FAZ-2’nin İlk Teslimi 2021’de Yapılacak

İçerik: ATAK FAZ-2’nin İlk Teslimi 2021’de Yapılacak

ATAK FAZ-2 helikopterlerinin ilk teslimatının 2021 yılında yapılması planlanıyor.

Yeterlilik testleri tamamlanan ATAK ETAP-2 ile ilgili son açıklama SSB Prof.Dr. İsmail Demir tarafından yapıldı. 11 Ocak 2021 Pazartesi günü basın mensuplarıyla bir araya gelen Demir, 2021 yılında güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanan sistemler hakkında açıklamalarda bulundu. Demir, TUSAŞ’ın ATAK FAZ-2 kapsamında ürettiği ilk helikopter olduğunu belirtti. teslim edilmesi planlanmaktadır.

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. T2 ATAK’ın lazer uyarı alıcısı ve elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-129 versiyonu, Kasım 2019’da ilk uçuşunu ve kalifikasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. testler başlatıldı. Yurt içi oranı artan ATAK FAZ-2 helikopterlerinin ilk teslimi 2021 yılında yapılacak.

Irak Savunma Bakanı Jumaah Enad Saadoonn, 28 Aralık 2020 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Saadoonn ziyareti sırasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerini de ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi aldı. Irak Savunma Bakanlığı’nın gezi ile ilgili paylaştığı görüntülerde ATAK Faz-2 helikopterinin seri üretim hattında olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii-TUSAŞ tarafından üretilen 57 ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. TUSAŞ, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 51 ATAK helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığına 6 ATAK helikopteri teslim etti. ATAK FAZ-21 konfigürasyonunun 2’si ilk aşamada teslim edilecek.

Türk Kara Kuvvetleri’ne 91’i kesin, 24’ü opsiyonel olmak üzere toplam 59 adet T32 ATAK Helikopteri, 129’u opsiyonel olmak üzere toplam 3 adet T27 ATAK helikopteri İçişleri Bakanlığı’na teslim edilecek.

T129 Taarruz Helikopterlerinde kullanılan merkezi kontrol bilgisayarlarının teslimatları ve devam eden geliştirme faaliyetleri aşağıdaki gibidir:

blank
İlk Teslim Yıl İçinde Yapılacak

Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB)
Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB), aviyonik sistemlerin tek bir merkezden yönetilmesini sağlayan ve görev sırasında gelişmiş işleme kabiliyeti ile pilotu destekleyerek iş yükünü azaltan görev bilgisayarıdır.

AMKB arayüzleri ve performans özellikleri, modüler donanım ve yazılım mimarisi sayesinde platform ve uygulama özelliklerine göre kolayca ölçeklenebilir. Geniş bellek altyapısı, yüksek işlem ve performans kapasitesi ve arayüz çeşitliliği ile pilotun görevi etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

AMKB’nin birincil amacı, görevin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. AMKB, güvenilir, dayanıklı tasarımı ve gelişmiş soğutma ve termal yönetim teknikleri sayesinde sabit ve döner kanatlı platformların zorlu çevresel ortamlarında çalışabilir.

Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı tasarımında kullanılan esnek ve ölçeklenebilir endüstri standardı açık mimariler ve benzersiz elektronik tasarım sayesinde her türlü kullanıcı ve platform gereksinimi karşılanabilir.

ATAK Programında AMKB Faaliyetleri
ATAK Programında Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB) donanım ve yazılımı ile aviyonik ve silah sistemlerinin orijinal geliştirme, entegrasyon, seri üretim, teslimat ve teknik destek faaliyetleri ASELSAN tarafından yürütülmektedir. Projede, bir prototip helikopter, 9 Erken Duhul Helikopteri, 29 ATAK Faz-1 Helikopteri ve 21 ATAK Faz-2 Helikopteri için sistem teslimatları Mart 2020’de tamamlandı.

Entegre Merkezi Kontrol Bilgisayarı (TMKB)
TMKB, aviyonik sistemlerin tek bir merkezden yönetilmesini sağlayan ve görev sırasında gelişmiş işleme kabiliyeti ile pilotu destekleyerek iş yükünü azaltan görev bilgisayarıdır.

TMKB arayüzleri ve performans özellikleri, modüler donanım ve yazılım mimarisi sayesinde platform ve uygulama özelliklerine göre kolaylıkla ölçeklenebilir. Geniş bellek altyapısı, yüksek işlem ve performans kapasitesi ve arayüz çeşitliliği ile pilotun görevi etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ATAK FAZ-2’nin İlk Teslimi 2021’de Yapılacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör