Lüks Markaların Araç Ses Sistemleri: Verilen Paraya Değer mi?

blank
Lüks Markaların Araç Ses Sistemleri: Verilen Paraya Değer mi?

İçerik: Lüks Markaların Araç Ses Sistemleri: Verilen Paraya Değer mi?

Lüks araç üreticileri, araçlarını hareket ettirmek için yeni teknoloji ve özellikler hakkında giderek daha fazla şey öğrendikçe, markalı üst düzey ses sistemlerinde bir artış gördük. Muhtemelen en azından birkaç tanesine aşinasınız: Mark Levinson ve Lexus, Meridian ve Land Rover, Naim ve Bentley, Mercedes ve Porsche ile Burmester ve şimdi de geçen hafta çok yakışıklı 2021 Jeep Grand Cherokee’nin duyurusu ile McIntosh’un bir otomotiv ortaklığı başlattığını görüyoruz.

Jeep ile ortaklığından önce McIntosh, markalı ses sistemleri üzerinde doğrudan Harley-Davidson, Subaru ve Ford ile çalıştı; ikincisi 2005-2006 Ford GT’ye özeldir. Ayrıca bir süredir çok yüksek kaliteli satış sonrası araç ses sistemleri sundu ve 1949’dan beri bir şirket olarak faaliyet gösteriyor.

blank
Naim’in Bentley için ses sistemi, kullanıcılara gerçek anlamda sürükleyici bir dinleme deneyimi sunmak için kardeş markası Focal’ın hoparlörlerini kullanıyor.

Jeep Grand Cherokee’deki sistem, 17 kanaldan 950 watt’lık çıkışı nedeniyle MX950 olarak adlandırılıyor. Kabin içinde 12 konumda 19 McIntosh tasarımı hoparlör kullanıyor. McIntosh amfilerle çalışan Woodstock ve Grateful Dead’s Wall of Sound göz önüne alındığında, şirket nasıl sürükleyici bir deneyim sağlayacağını kesinlikle biliyor.

Bir şirket, ev içi kullanım için tasarlanmış ses bileşenleri tasarladığında, boyut, ağırlık ve maliyet gibi şeyler genellikle doğrudan performans, doğruluk ve estetikten daha az endişe yaratır. Üst düzey bir ev ses kurulumunda, kanal başına 100 pound ağırlığında amfilere ve bunun üç katı ağırlığa sahip hoparlörlere sahip olabilirsiniz. Ağırlığın genel performanstan yakıt ekonomisine kadar her şeyi etkilediği bir araçta, bu uçmaz, bu nedenle ses şirketlerinin yaratıcı olması gerekir.

McIntosh için bu, bir odanın (veya bir araç kabininin) ve LD / HP (düşük distorsiyon, yüksek güçlü) hoparlörlerinin tasarımını dijital olarak telafi eden ev sineması ekipmanında oda eşitlemesi için sahip olduğu birkaç patentten yararlanmayı içeriyor. Bu teknolojiler, McIntosh’u ünlü yapan ikonik mavi parlayan, cam yüzlü dişli gibi görünen ve ses veren bir sistem oluşturmak için şirketin A / B Sınıfı amplifikatör tasarımlarıyla eşleştirildi.

blank
İnce delikli metal hoparlör ızgaraları, Burmester’ın Mercedes-Benz ile yaptığı çalışmanın ayırt edici özelliği.

İngiliz şirketi Naim gibi diğer markalar da tasarım süreçlerine benzer bir yaklaşım benimsedi, ancak bazı değişiklikler oldu. Bentley arabaları için Naim sistemleri çok aşamalı bir tasarım sürecinden geçer. İlk olarak Naim, kabinin ölçümlerini Bentley’den alıyor ve hoparlör yerleşimi ve sistem tasarımı için bir başlangıç ​​noktası elde etmek için özel bir algoritma aracılığıyla çalıştırıyor. Daha sonra, her uygulama için ideal sürücüleri belirlemek için kardeş şirketi olan Fransız hoparlör üreticisi Focal ile birlikte çalışır – örneğin, bir dönüştürülebilir aracın bir SUV’den farklı ihtiyaçları olacaktır.

Daha sonra Naim, distorsiyon özelliklerini olabildiğince doğru bir şekilde ölçmek için amplifikatörlerinde (araç sistemlerinde D Sınıfı ve daha önce incelediğimiz Mu-So kablosuz hoparlöründe) şeyleri ayarlıyor. Naim mühendisleri, kulağa hoş gelmekle kalmayıp, aynı zamanda bir Naim sisteminin ayırt edici özelliklerini de gösteren bir şeye ulaşana kadar bu tasarımlardan geri dönerek çalışıyorlar – bir şey için toplam harmonik bozulma (THD) gibi bazı başlık figürlerinden ödün veriyor .

blank

Müşterileri katmanın bu son kısmı, markalı ses trendinin de ilginç bir yönüdür. Daha önce ev ses sistemine girmemiş olabilecek birini bir bayiye oturup sistemleri dinlemek ve her türlü parayı harcamak için almak anlaşılır bir şekilde büyük bir kaldıraçtır. Ancak, markanızın ev ses sistemi teklifleriyle ilgilenen birini, arabalarında zaten deneyimlediyse, daha mantıklıdır. Bu, şirketlerin gerçekten ölçemeyeceği bir dönüşüm oranı, ancak hepsi bunun gerçek bir şey olduğunu düşünüyor gibi görünüyor.

Genel olarak ses endüstrisi gibi, markalı otomotiv ses dünyası da şaşırtıcı derecede karmaşık ve ince olabilir. Zaman zaman, fiyatın söz konusu olduğu yeri haklı çıkarmak zordur. 300.000 $ iyi bir seçenek olan Bentley Continental GT için çok fazla, ancak Naim’in ev kullanımı için amiral gemisi amplifikatörü – Statement – 100.000 $ ‘a mal oluyor ve buna hoparlörler, kaynaklar, kablolar vb. Dahil değil.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Lüks Markaların Araç Ses Sistemleri: Verilen Paraya Değer mi?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör