Facebook Kişisel Haklardan Sorumlu Bir Yönetici Atadı

blank
Facebook Kişisel Haklardan Sorumlu Bir Yönetici Atadı

İçerik: Facebook Kişisel Haklardan Sorumlu Bir Yönetici Atadı

Facebook, bu tür sorunları ele alma sürecini iyileştirmek isteyen bir medeni haklar başkan yardımcısını işe aldı. Uzun süredir medeni haklar avukatı ve savunucusu olan Roy Austin Jr., Facebook’un medeni haklar organizasyonunu kuracak ve genel danışman yardımcısı olacak. Ancak şirket, kuruluşun tam kapsamını veya hedeflerini henüz açıklamadı.

Daha önce Obama yönetiminde çalışan ve büyük veri ve medeni haklar üzerine bir raporun ortak yazarı olan Austin, “Medeni haklar etrafında ulusal ve küresel bir uyanış yaşandığı şu anda Facebook’a katılmaktan heyecan duyuyorum” dedi. “Teknoloji, hayatımızın neredeyse her alanında bir rol oynamaktadır ve pek çok az temsil edilen grubun karşılaştığı tarihsel ayrımcılığın ve nefretin, onu şiddetlendirmek yerine, üstesinden gelmek için kullanılması önemlidir.”

Facebook’un Austin’i işe alması, şirketin geçen hafta Capitol Hill’de yaşanan Trump yanlısı ayaklanmaların ardından ırkçılık, şiddet içeren söylemler ve yanlış bilgilendirmeyi ele alma konusunda daha derin bir incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla birlikte geliyor. Kalabalığı kınamadığı için Başkan Donald Trump’ın hesabını süresiz olarak askıya aldı.

Geçen yaz şirket, Facebook’un “ırkçı, şiddet içeren ve doğrulanabilir şekilde yanlış içeriğin kendi platformunda yayılmasına izin verme konusundaki uzun geçmişi” olarak tanımladıkları şeye yanıt olarak sivil haklar grupları tarafından düzenlenen büyük bir reklam boykotuyla karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda Facebook, bir sivil haklar lideri işe alma ve sivil haklar konusunda uzman olan çalışanları çekirdek ekiplere yerleştirme sözü verdi.

İşletme müdürü Sheryl Sandberg, şirketin bu cephelerde ilerleme kaydetmesine rağmen, bu tür konularda bir denetimde başarısız olmasının ardından “gidecek uzun bir yolu” olduğunu yazdı. Denetimin yazarları, Facebook liderlerinin “medeni haklar için ciddi aksaklıklar oluşturan gerçek dünya sonuçlarıyla” kararlar aldıklarını belirlediler ve platformun aşırılık için bir yankı odası olabileceği konusunda uyardılar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Kişisel Haklardan Sorumlu Bir Yönetici Atadı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör