Fiat Chrysler, Elektrikli Hava Taksisi Yapmak İçin Çalışıyor

blank
Fiat Chrysler, Elektrikli Hava Taksisi Yapmak İçin Çalışıyor

İçerik: Fiat Chrysler, Elektrikli Hava Taksisi Yapmak İçin Çalışıyor

Archer Aviation, Volocopter, Hyundai, Lilium ve diğerleri arasında elektrikli bir dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı inşa etmeye çalışan birçok girişimden biridir. Başlangıç, ancak Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile bir ortaklık duyurduğu için itibarını artırdı.

Archer, 60 mile kadar mesafeler için 150 MPH gidebilen kompozit bir eVTOL uçağı yapmayı planlıyor. Archer’a göre FCA, “düşük maliyetli tedarik zincirine, gelişmiş kompozit malzeme yeteneklerine ve mühendislik ve tasarım deneyimine” erişim sağlayacak. Amaç, 2021’de elektrikli uçak tasarımını ortaya çıkarmak ve 2023’te üretime başlamak.

Archer, uçağın yalnızca altı pervaneli, V-kuyruk tasarımını gösteren bir teaser görüntüsünü yayınladı. Muhtemelen, kanatlar veya bağımsız motorlar, hem VTOL hem de makul ileri hareket hızlarına izin vermek için döner. Tasarım, Lilium’un kanatlarında gizli itici fanlara sahip uçağı gibi gördüğümüz diğerlerinden farklı. Ayrıca Volocopter, Joby ve Hyundai’nin drone tipi tasarımlarına hiç benzemiyor. Ancak biraz Larry Page’in “Cora” hava taksisine benziyor.

Archer, helikopterlere kıyasla “minimum gürültü üretirken daha fazla güvenlik” sunmayı amaçlayan tasarımın müşteri kısmına “hiper odaklanmış” olduğunu söyledi. Kurucu ortak ve CEO’su Brett Adcock, “Şimdi, her yıl binlerce uçağı güvenilir ve uygun maliyetle üretmek için deneyimli, sektör lideri bir otomotiv ortağıyla çalışıyoruz” dedi.

Tüm yolcu uçakları, Boeing gibi deneyimli şirketler için bile göz korkutucu olan sıkı bir FAA sertifikasyon sürecinden geçmelidir ve “binlerce” hava taksisinin mevcut hava trafik kontrol sistemine nasıl uyacağı hala net değildir. Bunun da ötesinde, şimdiye kadar insan nakliyesi veya seri üretime hazır görünen sıfır eVTOL uçağı gördük.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Fiat Chrysler, Elektrikli Hava Taksisi Yapmak İçin Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör