Dolandırıcı Bitcoin Borsacısı 10 Yıl Hapis Cezası Aldı

blank
Dolandırıcı Bitcoin Borsacısı 10 Yıl Hapis Cezası Aldı

İçerik: Dolandırıcı Bitcoin Borsacısı 10 Yıl Hapis Cezası Aldı

EBay’de sahte araba listeleri düzenleyen bir Rumen çetesi için para aklamakla suçlanan Bitcoin Borsası sahibi Rossen G. Iossifov, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Adalet Bakanlığı’na göre, Iossifov “Haraççı Etkilenen ve Yolsuz Kuruluşlar Yasası (RICO) suçu ve kara para aklama komplosu işlemek için komplo kurmaktan” mahkum edildi. Mahkemeye sunulan delillere dayanarak, Iossifov, kendisini cezai sorumluluktan korumak için adımlar atarken, dolandırıcılardan oluşan çeteye hileli planlarının gelirlerini aklama konusunda bilerek yardım etti.

DOJ, Rumen dolandırıcıları 2019’da yakaladı ve 20 kişi RICO, tel dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve kara para aklama suçlarıyla suçlandı. Iossifov’un Bulgaristan merkezli RG Coins şirketi, operasyonun kara para aklama kısmı için belirlenen iki borsa yetkilisinden biriydi. DOJ, çetenin konuşlandırılmadan önce araçlarını Craigslist ve eBay’de satmak isteyen bir ordu olduğunu söyledi. Alıcıları teslimattan önce ödemeye ikna etmek için gerçek insanlardan resim ve isim çalarak profillerini meşru gösterdiler ve profilleri en az 900 Amerikalıyı dolandıracak kadar ikna edici görünüyordu.

Operasyonun kara para aklama yönü oldukça karmaşıktı. ABD merkezli ortaklar, fonu kripto para birimine dönüştürmeden ve madeni paraları yabancı para aklayıcılarına aktarmadan önce kurbanlardan ödeme kabul etti. DOJ, Iossifov’un bunlardan biri olduğunu ve en az beş müvekkilinin mahkemede İskenderiye (Romanya) Çevrimiçi Açık Artırma Dolandırıcılığı (AOAF) Ağı olarak bilinen Rumen çetesinden olduğunu söylüyor. Görünüşe göre, AOAF üyelerine uygun döviz kurları sağladı ve fonların kaynağını gösteren herhangi bir kimlik veya belge gerektirmeden işlemlerinin devam etmesine izin verdi.

DOJ, mahkemede Iossifov’un üç yıldan kısa bir süre içinde beş dolandırıcıdan dördü için yaklaşık 5 milyon dolar kripto para akladığını gösteren kanıt sundu. Bu işlemlerden 184.000 dolar kazandı ve erken çıkabileceği halde hapis cezasının yüzde 85’ini çekmesi gerekecek. Iossifov, planla bağlantılı olarak hüküm giymiş en son kişi: ABD mahkemeleri geçmişte 16 AOAF Ağı üyesini hapis cezasına çarptırmış, ancak bunların çoğu daha kısa hapis cezaları almıştı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dolandırıcı Bitcoin Borsacısı 10 Yıl Hapis Cezası Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör