NASA’ya Göre Evren Düşündüğümüzden Daha Küçük Olabilir

blank
NASA'ya Göre Evren Düşündüğümüzden Daha Küçük Olabilir

İçerik: NASA’ya Göre Evren Düşündüğümüzden Daha Küçük Olabilir

Kısacası, uzay o kadar karanlık ki, gökbilimcilerin daha önce tahmin ettikleri gibi, arka plana soluk parıltılarını ekleyerek, orada çok fazla gökada olamaz.

“Bilinmesi gereken önemli bir sayı – kaç tane galaksi var?” Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden Marc Postman Salı günü yaptığı açıklamada. “2 trilyon galaksiden gelen ışığı görmüyoruz.”

Bu, Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerinden elde edilen daha önceki tahminti, ancak Astrophysical Journal’da yayınlanacak ve Postman’ın ortak yazarı olan yeni bir çalışma, evrendeki toplam galaksi sayısının muhtemelen trilyonlar yerine yüz milyarlarca olduğunu öne sürüyor.

İlginç bir şekilde, bu, yaklaşık 200 milyar galaksi olduğunu tahmin eden daha erken bir rakama daha yakın. Bu, 1990’ların Hubble verilerine dayanıyordu.
New Horizons’ın güneş sisteminin kenarına yakın konumu, ona Hubble’ın oturduğu yerden 10 kat daha karanlık bir ortam gökyüzü veriyor.

Ulusal Optik Kızılötesi Astronomi Araştırma Laboratuvarı’ndan çalışmanın ortak yazarı Tod Lauer, “Bu tür ölçümler son derece zordur. Birçok insan bunu uzun süredir yapmaya çalıştı” dedi. “Yeni Ufuklar bize kozmik optik arka planı herhangi birinin yapabileceğinden daha iyi ölçmek için bir bakış açısı sağladı.”

Takımın sonuçları Çarşamba günü American Astronomical Society’nin bir toplantısında sunulacak.

Şu anda Cadılar Bayramı’nda başlayacak olan James Webb Uzay Teleskobu, evrenin tamamen siyahlaşmasını engelleyen soluk arka plan parıltısını tam olarak kaç tane ve ne tür galaksinin sağladığına dair daha fazla bilgi sağlamaya yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’ya Göre Evren Düşündüğümüzden Daha Küçük Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör