TSK’ya BORA Balistik Füze Sistemi Teslimatı Tamamlandı

blank
TSK'ya BORA Balistik Füze Sistemi Teslimatı Tamamlandı

İçerik: TSK’ya BORA Balistik Füze Sistemi Teslimatı Tamamlandı

Türk Silahlı Kuvvetlerine Bora balistik füze sistemi teslimatları tamamlandı. 2009 yılında sözleşmesi imzalanan ve ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen BORA Füze Projesi’nde Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatlar tamamlandı. Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamada, “BORA Füze Projesi kapsamındaki tüm teslimatların tamamlandığı” belirtildi.

BORA balistik füzesi, ordunun etki alanındaki yüksek öncelikli hedeflere yoğun ve etkili ateş gücü yaratır. BORA Füzesi; Zamanında, doğru ve etkili ateş gücü oluşturarak manevra birimlerine mükemmel ateş desteği sağlar. Füze, ROKETSAN’ın BORA Silah Sistemi ile entegrasyon için uygun arayüzlere sahip diğer platformlardan fırlatılabilmektedir. BORA Füzesinin menzilinin 280+ km olduğu tahmin ediliyor. BORA balistik füze sisteminin KAAN olarak ihraç versiyonu da bulunmaktadır.

Aralık 2019’da Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında BORA Füze Sistemlerinin tüm fonksiyonlarıyla aktif ve çalışır durumda kalması ihtiyacını karşılayacak BORA Füze Sistemi Lojistik Destek Projesi imzalandı.

BORA Füze Sistemi Lojistik Destek Projesi SSB ile ROKETSAN arasında imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve ROKETSAN temsilcileri katıldı. Proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BORA Füze Sistemlerinin tüm fonksiyonları ile faal kalması ihtiyacını karşılayacak.

PKK’nın kararlı hedefleri ‘Bora’ ile vuruldu
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 27 Mayıs 2019’da Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesinde PKK’lı teröristlere yönelik başlattığı Pençe Harekatı devam ederken, PKK’lı teröristlerin kullandığı barınaklar, sığınaklar, mağaralar, mühimmat ve yaşam alanları tek tek belirleniyor . .

Temmuz 2019’da Hakurk’te PKK hedefleri bulunan İnsansız Hava Aracı (İHA) tespit edildi, Türkiye’de milli yeteneklere göre verilen koordinatlar 280 kilometre menzil geliştirdi ve ‘Bora’ ile vuruldu. Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Degik ilçesinde de füze atışları çıplak gözle görüldü.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TSK’ya BORA Balistik Füze Sistemi Teslimatı Tamamlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör