YouTube, Donald Trump’ın Kanalını Sildi

blank

İçerik: YouTube, Donald Trump’ın Kanalını Sildi

Bir Trump mitingi ve yürüyüşü, Başkanın destekçileri tarafından Kongre Binası’na yapılan bir saldırı ile sona erdikten sonra, birçok sosyal medya şirketi, hesaplarını yasaklayarak veya Donald Trump’ın gönderilerini sınırlandırarak yanıt verdi. YouTube daha önce Donald Trump’ın isyancıları “çok özel” olarak nitelendirdiği bir videoyu kaldırmıştı, ancak başka türlü gönderilerini kısıtlamadı, Facebook başkanı süresiz olarak yasakladı, Twitch hesabını devre dışı bıraktı ve Twitter sonunda onu yasakladı.

Şimdi YouTube, “İncelemeden sonra ve devam eden şiddet potansiyeline ilişkin endişeler ışığında, politikalarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Donald J. Trump’ın kanalına yüklenen yeni içeriği kaldırdık” diyor. Bugün erken saatlerde kanala gönderilen videoları kaldırdı, ancak hangilerinin olduğunu belirtmedi.

Yedi saat önce yayınlanmış bazı hâlâ videolar var, ancak kanala artık bir ihtar verildi ve “en az” bir hafta süreyle yeni içerik yüklemesi engellenecek. Videolar üzerindeki yorumlar da devre dışı bırakıldı ve diğer platformlarda olduğu gibi, Google’ın sahibi olduğu YouTube “şiddet konusunda süregelen endişelerden” bir neden olarak bahsetmeye devam etti.

New York Times muhabiri Davey Alba, o zamandan beri kaldırılan ve Trump’ın “her zaman bir karşı hamle vardır” ve “yolculuğumuz yeni başlıyor” gibi şeyler söylediği bir video hakkında daha önce tweet attı. YouTube bu kadar spesifik olmasa da Twitter, yayınlanan ifadelerin bağlamına bakarak yasağını açıkladı ve “İnsanları 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’nda gerçekleşen suç eylemlerini çoğaltmaya teşvik etme ve ilham verme olasılıklarının yüksek olduğunu” söyledi. Videoya bırakılan yorumlara ve destekçilerin yaptığı açıklamalara göre, YouTube’un harekete geçmesine neden olan ek şiddete ilham verme olasılığı görünüyor.

YouTube bu hareketi duyururken aynı zamanda Adalet Bakanlığı, YouTube kanalına, Joe Biden’ın açılışı sırasında kanunsuzluğa “tolerans olmayacağını” iddia eden Başsavcı vekilini içeren bir video yükledi. Günün erken saatlerinde, birkaç Cumhuriyetçi ABD temsilcisi, geçen haftaki saldırıyı kışkırtmakla suçlayarak, cumhurbaşkanının görevden alınmasını desteklediklerini açıkladılar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, Donald Trump’ın Kanalını Sildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör