Google, Fitbit’i Satın Aldı

blank
Google, Fitbit'i Satın Aldı

İçerik: Google, Fitbit’i Satın Aldı

Google, anlaşmanın ilk açıklanmasından bir yıldan fazla bir süre sonra 2.1 milyar dolarlık Fitbit satın alımını tamamladı. AB, satın alma işlemini Aralık ayı sonlarında onaylayarak, ana akım fitness izleme cihazları için belki de en çok bilinen markanın Google’ın sahipliğine giden yolu açtı. Fitbit’in kurucu ortağı ve CEO’su James Park, bugün bir mektupta Fitbit’in cihazdan bağımsız olmaya devam edeceğini ve hem iPhone’lar hem de Android cihazlarla çalışan ürünler üreteceğini yineledi.

Hem Park hem de Google’dan Rick Osterloh, bu anlaşmanın her zaman “verilerle değil cihazlar” ile ilgili olduğunu yineledi. Bu, Google ve Fitbit’in ileride kullanıcı verilerini gizli tutma taahhüdünün kısaltmasıdır; Park, “Fitbit kullanıcılarının sağlık ve zindelik verilerinin Google reklamları için kullanılmayacağını ve bu verilerin diğer Google reklam verilerinden ayrı tutulacağını” söyledi.

Fitbit’in Google’ın mülkiyeti altında nasıl değişeceği henüz tam olarak belli değil; şu ana kadar marka Google’dan farklı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Yine de Google Nest’i satın aldığında durum böyle görünüyordu – akıllı ev markası sonunda ayrı bir şirket statüsünü kaybetti ve şu anda Google’ın donanım bölümünün sadece bir alt markası.

Anlaşma ilk açıklandığında Osterloh, anlaşmanın şirket için “Made by Google” giyilebilir cihazlar üretme fırsatı olduğunu belirtti ve hem Osterloh hem de Park’tan gelen yorumlar, sanki gelecekteki cihazlar Google’ın kendi Wear OS yazılımını çalıştıracakmış gibi görünmesini sağladı. Bunun, gelecekteki cihazlarda Fitbit’in yazılımının tamamen Google’ın yazılımı ile değiştirileceği anlamına gelip gelmeyeceği görülecek.

Fitbit, geçen yıl Sense fitness saatini Eylül ayında piyasaya sürerek izin vermedi. Muhtemelen Fitbit’in şimdiye kadar yaptığı en gelişmiş cihazdır ve EDA ve cilt sıcaklığı sensörleri gibi bir dizi yeni sağlık izleme özelliği ve güncellenmiş bir kalp atış hızı sensörü ekler. Sense ayrıca Samsung ve Apple’ın saatlerinden çok daha iyi pil ömrüne sahiptir, ancak uygulamaları başlatırken veya arayüzünde hareket ederken çok daha ağırdır. Sense, artık Google devralmadan önce piyasaya sürülen son büyük ürün Fitbit olma özelliğini de taşıyor, bu nedenle artık Google’ın etkisinin yeni ürünlerde görünmeye başlamasının ne kadar sürdüğünü göreceğiz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Fitbit’i Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google, Android Tabletleri Eğlenceli Hale Getirmeye Çalışıyor

Google, Android Tabletleri Eğlenceli Hale Getirmeye Çalışıyor: Android tabletler düşüşte olabilir, ancak pandemi bizi yeniden …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör