Qualcomm, Eski Apple Çalışanlarının Kurduğu Startup’ı Satın Aldı

İçerik: Qualcomm, Eski Apple Çalışanlarının Kurduğu Startup’ı Satın Aldı

Qualcomm, satın aldığı şirketi duymamış olsanız bile, çip dünyasında dalgalanmalar yaratması gereken bir satın alma duyurdu. Qualcomm, Apple’ın iPhone ve iPad’e güç veren A serisi işlemcileri üzerinde çalışan üç mühendis tarafından kurulan Nuvia için 1,4 milyar dolar ödedi. Araçlardan akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara kadar çeşitli cihazlar için Nuvia’nın teknolojisini gelecekteki yongalarda kullanmayı planlıyor.

Nuvia, daha verimli veri merkezi işlemcileri oluşturmaya yönelik orijinal planla, CEO Gerard Williams III, kıdemli Başkan Yardımcısı Manu Gulati ve John Bruno tarafından kuruldu. Hepsi Apple’ın silikon tasarım bölümünde yüksek pozisyonlarda bulundu. Williams daha önce ARM’de Cortex-A15 ve diğer çekirdekler üzerinde çalıştı ve daha sonra Apple’ın CPU ve yonga seti tasarımı için – A7’den mevcut A14’e kadar yongaları kapsayan ana mimarisi oldu. Gulati ve Bruno, 2017 yılına kadar Williams’ın altında çalıştı.

Williams, “CPU performans liderliği, bilgi işlem inovasyonunun bir sonraki çağını tanımlamada ve sunmada kritik olacak” dedi. “NUVIA ve Qualcomm’un birleşimi, sektörümüzün çıtasını belirleyen yeni bir yüksek performanslı bilgi işlem platformları sınıfı oluşturmak için sektörün en iyi mühendislik yeteneklerini, teknolojisini ve kaynaklarını bir araya getirecek.”

Hareket, Qualcomm’un ARM’ün Cortex tasarımlarına güvenmek yerine kendi ARM tabanlı işlemci çekirdeklerini tasarlamayı planladığına işaret edebilir. Rakip Apple, A serisi yongaları için kendi ARM tabanlı çekirdeklerini kullanıyor ve genellikle Qualcomm tasarımlarından daha iyi performansa sahip oldukları kabul ediliyor. Nuvia ayrıca kendi çekirdeklerini tasarladı ve yakın zamanda rakip yongaların watt başına iki katına çıktığını iddia eden “Phoenix” CPU’nun ön sonuçlarını yayınladı.

Nuvia ile yapılan anlaşma, Qualcomm’un ARM’e daha az güvenmesine de yardımcı olabilir. Çip rakibi NVIDIA’nın ARM’i satın aldığı göz önüne alındığında bu çok önemli olabilir (yasal onay beklenmektedir). Nuvia başlangıçta şirketi sunucu çipleri oluşturmak için kurmuş olsa da Qualcomm, Nuvia’nın teknolojisini “amiral gemisi akıllı telefonlara, yeni nesil dizüstü bilgisayarlara ve dijital kokpitlere, ayrıca gelişmiş sürücü destek sistemlerine, genişletilmiş gerçeklik ve altyapı ağ çözümlerine” güç sağlamak için kullanacağını söyledi.

Duyuru, tümü Qualcomm’dan Apple’a kıyasla daha iyi performans görmek isteyen Microsoft, Google, Samsung, ASUS ve General Motors gibi bir dizi Qualcomm ortağının destek beyanlarını içeriyordu.

Apple, 2019’da Williams’a sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı ve şirketten ayrılmadan önce Apple çalışanlarını Nuvia için kaçırmaya çalıştığını söyledi. Bu arada Nuvia, Apple’ı karşılığında esasen aynı şeyi yapmakla suçlayan bir karşı dava açtı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Qualcomm, Eski Apple Çalışanlarının Kurduğu Startup’ı Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör