Sony, 2 Yıldır 360 Reality Audio’yu Kitlelere Ulaştırmaya Çalışıyor

blank
Sony, 2 Yıldır 360 Reality Audio'yu Kitlelere Ulaştırmaya Çalışıyor

İçerik: Sony, 2 Yıldır 360 Reality Audio’yu Kitlelere Ulaştırmaya Çalışıyor

Sony, CES 2019’da devasa ticaret fuarı standında bir cam odaya sahipti. Mekanın ortasında, üstünde tek bir hoparlörün bulunduğu küçük bir masa vardı. İlk bakışta, aygıtın birden fazla sürücüsü olduğunu anlayabiliyordum, çünkü üçü üstten açıkça görülüyordu. Sırada Sony’nin 360 Reality Audio’nun ilk tanıtımıydı – tek bir hoparlörden gelen sürükleyici, odayı dolduran ses. İki yıl sonra, şirket bu üniteyi SRS-RA5000 olarak tanıttı: CES’ten bu yana vaaz verdiği 360 Reality Audio platformunu destekleyen Sony bağlantılı iki hoparlörden biri.

Aynı Ocak etkinliği Sony’nin 360 Reality Audio’nun tanıtımıydı. O zamanlar konsept, CES’te sıkça görülen türden bir şeye benziyordu. Kulağa harika gelen ama asla bir şey haline gelmeyen bir fikir. Takip etmediyseniz, işte kısa bir özet. Şirket, müzik için mekansal ses anlayışını geliştirdi. Sony’nin platformu, prodüktörlerin ve kayıt stüdyolarının ayrı parçaları veya gövdeleri ayırarak dinleyicinin “etrafına” 360 derecelik bir küre yerleştirmesine olanak tanır. Davullar, örneğin vokallerin tepesinde ve sol ve sağ taraflara yerleştirilmiş ayrı gitarlarla arkanıza yerleştirilebilir. Tüm fikir, ister stüdyoda ister geçen hafta Sony’nin duyurduğu gibi canlı bir performansta müziğin oradaymışsınız gibi ses çıkarmasını sağlamaktır.

blank
CES 2019’da SRS-RA5000’in bir prototipi.

Sony Ev Eğlence ve Ses Ürünleri genel müdürü Shinji Okazaki “[Bu] mevcut iki kanallı veya stereo sesten farklı,” dedi. “Sürükleyici bir ev sineması deneyimini hedefleyen diğer formatlar normalde kürenin sözde kuzey bölümünü kullanır. Ama sürükleyici müziğin tamamını gerçekleştirmek için 360 kürenin tamamını kullanıyoruz. “

Ancak CES 2019’a geri dönelim. 360 Reality Audio ilk piyasaya sürüldüğünde Sony, bunu sıkı bir şekilde kontrol edilen bir kulaklık demosuyla birlikte SRS-RA5000’in bir prototipinde sergiledi. Şirket personeli, CES standının arkasındaki perdeli bir odada, kafanıza stüdyo kalitesinde bir kulaklık seti yerleştirmeden önce hassas telleri kulaklarınıza yerleştirdi. Yine, bu kurulum, bu platformun neler yapabileceğini tam olarak deneyimlemenizi sağladı – gerçekten inanılmazdı – ancak o zaman bunu tüketicilerin eline almak biraz zordu. Bunun en büyük nedeni, kulaklık demosunun çok titizlikle planlanmış görünmesi ve siz dinleyemeden bir kalibrasyon süreci içermesinden kaynaklanıyordu, bunun bir şeklini bir akıllı telefon uygulamasına yerleştirme düşüncesi bir rüya gibi görünüyordu.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, 2 Yıldır 360 Reality Audio’yu Kitlelere Ulaştırmaya Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör