Microsoft ve Oracle, Dijital COVID-19 Aşı Kartları Üzerinde Çalışıyor

blank
Microsoft ve Oracle, Dijital COVID-19 Aşı Kartları Üzerinde Çalışıyor

İçerik: Microsoft ve Oracle, Dijital COVID-19 Aşı Kartları Üzerinde Çalışıyor

Bu ayın sonlarından itibaren ABD, uluslararası hava yolcularından yeni bir negatif COVID-19 testi veya yakın zamanda hastalıktan kurtulduklarına dair kanıt göstermelerini isteyecek. Alternatif olarak, COVID-19 aşıları uygulandığına göre, aşı olduğunuzu onaylarsanız havayolları yakında uçmanıza izin verebilir.

Birkaç sağlık ve teknoloji kuruluşu, insanların telefonunuzda dijital bir cüzdanda saklayabileceğiniz aşı durumunuzun şifrelenmiş bir kopyasını almalarına olanak tanıyan bir sistem geliştirmek için ekip oluşturdu. Aşılama Kimlik Bilgisi Girişimi (VCI) üyeleri arasında Microsoft, Oracle, Salesforce ve Mayo Clinic bulunmaktadır.

Grup, aşılama kayıtlarına SMART Sağlık Kartları çerçevesi aracılığıyla erişim sağlamayı umuyor. Akıllı telefonu olmayan kişiler, doğrulanabilir bir aşı kaydı içeren bir QR kodunun çıktısını alabilirler.

ABD’deki sağlık yetkilileri, COVID-19 aşısı olan kişilere kağıt kayıt kartları veriyor. Ancak, bu kartları taklit etmek mümkün olduğundan, bu birisinin aşılanmış olduğunun kanıtı değildir.

Bazı havaalanları ve havayolları, bir VCI üyesi olan Commons Project’in sağlık pasaportu uygulamasını test ediyor. Seyahat edenler, sağlık sağlayıcılarından olumsuz bir test sonucu alırlarsa ve CommonPass uygulaması aracılığıyla bir onay kodu alırlarsa belirli uluslararası uçuşlara binebilirler. The New York Times’ın belirttiği gibi, VCI yaklaşımı aşı kayıtları için benzer şekilde işleyecektir.

COVID-19 aşılarını doğrulayabilmek, kilitlenmelerden ve sosyal mesafeden normale dönmemiz için kritik olabilirken, sağlık pasaportu uygulamaları çetrefilli bir sorunu kanıtlayabilir. Havayolları veya işverenler aşı yapıldığına dair kanıt göstermeyi zorunlu kılarsa, bunu yapmamayı seçen kişiler seyahatten çıkarılabilir veya işe geri dönebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft ve Oracle, Dijital COVID-19 Aşı Kartları Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör