NASA, Mars InSight Görevini Terk Etti

blank
Önümüzdeki İki Hafta İçinde Üç Ülke Mars'a Ulaşacak

İçerik: NASA, Mars InSight Görevini Terk Etti

NASA, benzersiz jeolojisinin InSight uzay aracı için çok fazla olduğunu kanıtladıktan sonra Mars toprağını kazma görevini sona erdirmek zorunda kaldı. InSight probu, yere 10 fit derinliğe kadar sondaj yapacak olan Mole adı verilen bir prob ile donatılmıştı. Ancak ajans, toprağın “beklenmedik topaklanma eğiliminin” matkabın asla düzgün çalışacak kadar satın alamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

2019’un başında, Mars’ın toprağının özelliklerinin kırılmasının zor olduğu uzun bir destanın sonu geldi. Bol miktarda deneme-yanılma ve InSight’ın robotik kolundan biraz yardım aldıktan sonra, donanım yalnızca birkaç santimetre yere ulaşmayı başardı. Son girişim 9 Ocak Cumartesi günü, NASA teknisyenlerinin görevi tamamlamak için son bir (başarısız) girişimde bulunmasıyla gerçekleşti.

Ancak, Mole’un başarısızlığı mühendislerin gelecekteki görevler için farklı stratejiler geliştirmelerine yardımcı olduğu için her şey kaybolmuş değil. Ek olarak, artık InSight kolu bu şekilde kullanıldığına göre, sonda sismometresini gömerek Mars jeolojisinin daha temiz ve daha doğru okumalarına yardımcı olacaktır. Ve InSight’ın misyonu bitmedi – beklenen ömrü en azından 2022’nin sonuna kadar uzatıldı.

InSight, Mars’ın çekirdeğinin sıvı mı yoksa katı mı olduğunu belirlemek, hava verilerini incelemek ve Perseverance indiğinde insanların başka bir gezegende kurduğu ilk meteoroloji ağını kurmakla görevlendirilecek. Sadece ondan bir raf koymanıza yardım etmesini istemeyin.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars InSight Görevini Terk Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör