WhatsApp Gizlilik Güncellemesini Erteliyor

blank
WhatsApp Hala Facebook ile Veri Paylaşıyor

İçerik: WhatsApp Gizlilik Güncellemesini Erteliyor

WhatsApp Cuma günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların Signal ve Telegram gibi diğer şifreli uygulamalara geçiş yapma endişelerini ve çağrılarını takiben gizlilik politikasında bir güncellemeyi ertelediğini söyledi. Facebook’un sahip olduğu uygulama artık kullanıcılara, işletmelerin kullanıcı bilgilerine nasıl eriştiğiyle ilgili yeni politikasını gözden geçirmeleri ve kabul etmeleri için 15 Mayıs’a kadar süre veriyor.

WhatsApp bir blog gönderisinde “Kimsenin hesabı 8 Şubat’ta askıya alınmayacak veya silinmeyecek” dedi. “Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığı hakkındaki yanlış bilgileri temizlemek için çok daha fazlasını yapacağız.”

Bu haftanın başlarında WhatsApp, güncellenmiş gizlilik politikasının şartlarını açıklayan ve kişisel bilgileri ana şirket Facebook ile paylaştığı yönündeki endişelere yanıt veren bir SSS yayınladı. Firma, güncellemenin arkadaşlar ve aile ile olan mesajların gizliliğini etkilemediğini ve bunun yerine platform üzerinden mesajlaşma işletmeleriyle ilgili olduğunu belirtti. WhatsApp ayrıca güncellemenin “verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağladığını” söyledi.

Gizlilik savunucuları (ve Elon Musk), WhatsApp kullanıcılarından Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulamasını terk etmeleri ve bunun yerine Signal gibi şifreli platformları tercih etmeleri çağrısında bulundu. WhatsApp, kişisel mesajların da uçtan uca şifreleme ile korunduğunu söylüyor, ancak Facebook ile paylaşmak için yıllarca belirli kullanıcı verilerini açıkça topladı. Başka bir güvenli mesajlaşma uygulaması olan Telegram, Salı günü 500 milyon aktif kullanıcıyı aştığını ve sadece 72 saat içinde 25 milyondan fazla yeni küresel kullanıcı kazandığını söyledi.

WhatsApp, ne onun ne de Facebook’un özel mesajları göremediğini söylüyor. Buna ek olarak şirket, kullanıcıların kime mesaj gönderdiğini veya aradığını kayıtlarını tutmadığını, paylaşılan konumu göremediğini ve kişileri Facebook ile paylaşmadığını söylüyor.

WhatsApp’ın gizlilik politikası kapsamında, işletmelerin “müşterileriyle WhatsApp sohbetlerini yönetmek, soruları yanıtlamak ve satın alma makbuzları gibi yararlı bilgiler göndermek için Facebook’tan güvenli barındırma hizmetlerini kullanma” seçeneği var. Bir işletmeyle iletişim kurarsanız, ne söylediğinizi görebilir ve bu bilgileri pazarlama için kullanabilir; bu, Facebook’ta reklam yapmayı da içerebilir. WhatsApp, Facebook’un barındırma hizmetlerini kullanan işletmelerle görüşmeleri açıkça etiketlediğini söylüyor.

1 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp Gizlilik Güncellemesini Erteliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör