Asics Markası Koşmanın İnsanları Mutlu Ettiğini İspatladı

blank
Asics Markası Koşmanın İnsanları Mutlu Ettiğini İspatladı

İçerik: Asics Markası Koşmanın İnsanları Mutlu Ettiğini İspatladı

En azından gerçekten koşmaktan hoşlanıyorsanız, egzersizin sizi daha mutlu, daha sağlıklı ve daha dayanıklı hale getirebileceği ispatlandı. Asics, size yeni bir spor ayakkabı satmayı göze alarak, bu iddialara bazı rakamlar koymak için Londra Kings College’dan bir araştırmacı tuttu. Dr. Brendan Stubbs’ın çalışması, zihinsel sağlık ve fiziksel sağlık arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Stubbs’ın projesinde, üç seçkin sporcu ve altı “günlük sporcu” ile birlikte hareket ederken takılabilen Emotiv’in taşınabilir bir EEG’si kullanıldı. Bu araşıtrma, haftada en az 150 dakika egzersiz yapan ancak yine de oldukça formda olan amatörleri de kapsıyor. Her katılımcı, bilişsel testlerden geçerken bir taban çizgisi geliştirmek için dinlenirken kulaklığı taktı ve ardından testler yeniden çalıştırılmadan önce 20 dakika egzersiz yaptı.

Sunulan rakamlar oldukça şaşırtıcı; katılımcıların gevşeme yeteneğinde yüzde 18’lik bir artış, hızlı karar vermede yüzde 28’lik bir düşüş ve stres direncinde yüzde 29’luk bir iyileşme. Stubbs, bu sayıların test denekleri tarafından bildirilmek yerine EEG taramalarından geldiğini söyledi.

EEG’lerin ayrıca semptomları anksiyete, unutkanlık ve düzensizlik olan bilişsel stres belirtilerinde yüzde 58’lik bir azalma ortaya çıkardığını ekledi. Veriler ayrıca, insanların beyinlerinin verileri işleme hızında yüzde 26 artışa ve bellekte yüzde 21 iyileşmeye işaret ediyor.

İstatistiklerin ötesinde, Stubbs’ın araştırması, biz normaller için egzersizin zihinsel sağlık yararlarının profesyonellerden daha fazla olduğunu buldu. Araştırmalar, profesyonellerin sporlarında hâlihazırda “ustalaştıklarından”, hareket halindeyken daha az beyin çalışması yapmak zorunda kaldıklarından şüphelendiğini söylüyor. Buna ek olarak, gruplar halinde koşan koşucuların, yalnız koşan koşuculardan daha iyi sonuçlar aldığını keşfetti.

Stubbs, bu sonuçları daha fazla araştırmayla netleştirmeyi dört gözle beklediğini ve insanların zihinsel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak ideal bir egzersiz olup olmadığına bakacağını söyledi. Ayrıca, bu amatör sporculara sunulan psikolojik destek ile bir hafta içinde önerilen minimum egzersiz miktarını almayanlar arasında bir fark olup olmadığını da incelemek istiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Asics Markası Koşmanın İnsanları Mutlu Ettiğini İspatladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi: Şili’deki dünyanın en kurak çölünde bitki …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör