Dakar Rallisi Tamamlandı, Motul Takımları Zirvede Yerini Aldı

blank
Dakar Rallisi Tamamlandı, Motul Takımları Zirvede Yerini Aldı

İçerik: Dakar Rallisi Tamamlandı, Motul Takımları Zirvede Yerini Aldı

Yeni yıl dünyanın en tanınmış ve en zorlu etkinliklerinden biri olan Dakar Rallisi ile başladı. 19 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde katı COVID-3 önlemleriyle başlayan yarışın resmi ortağı, bu yıl bir kez daha dünyanın mineral yağ devlerinden Motul oldu. Dakar’ın üst üste dördüncü kez resmi ortağı olan Motul, 2 hafta boyunca beklediğimiz aksiyon, drama ve heyecanı motor sporları tutkunlarına taşıdı.

Sayılarla Dakar Rallisi

Suudi Arabistan’da üst üste ikinci kez düzenlenen yarış, bu yıl 43. kez yapıldı. 7.646 etapta yaklaşık 5.000 km’si özel etap olmak üzere toplam 12 kilometrede 295 yarışçı yarıştı. 2021 etapları, bir önceki yıla göre% 80-90 oranında farklı bir rotaya sahipti ve bu, tüm yarışmacıların kazanması için eşit koşullar sağladı. 3 Ocak’ta başlayan yarış 15 Ocak’ta Cidde’de sona erdi ve sadece en zorlu, en zorlu ve en yüksek performans gösteren takımlar finişe ulaştı.

2021’de bazı yeni kurallar ve uygulamalar denendi; yol notları elektronik hale getirildi ve tabletler aracılığıyla ekiplerle paylaşıldı. Zorunlu hava yastığı yeleklerine ek olarak, motosiklet ve ATV sınıfı biniciler için güvenliği daha da artırmak için maksimum hızlar düşürülmüştür. Ayrıca Dakar efsanesi, 26 yaşından önce bu yarışta start alan 2000 otomobil, ilk kez açılan Dakar Classic sınıfında yarıştı.

Motul amatörden profesyonele tüm takımlarda yer aldı
“Original by Motul” kategorisi, Motul’un Dakar’a katılımının önemli bir parçası oldu. Dışarıdan yardım ve servis desteği olmadan yarışan cesur sürücüler, motosikletlerinin bakımı ve kendi ihtiyaçları için hazırlanan ‘Original by Motul’ alanını kullandılar.

Dakar hizmet bölgesindeki tüm takımlara açık olan Motul Yarış Laboratuvarı, Dakar’ın önemli bir parçası haline geldi. Önde gelen takımlar Motul Yarış Laboratuvarı’na geldi ve yağ analizi için destek aldı.

Tüm Kategorilerde Tercih Edilen Motul ÜrünleriMotul, yüksek performans ve maksimum koruma için Motor Sporları Hattı (Oto) ve Fabrika Hattı (Powersports) ile rakiplerine zorlu koşullara özel olarak uyarlanmış 300V serisinden yağ ve soğutma sıvıları sağladı. Altı kategorinin tümünde – otomobiller, motosikletler, kamyonlar, dörtlüler, hafif arazi araçları (LWV’ler) ve klasikler – rakip takımlar, Motul ürünleriyle güç ve performans hissetti.

Motul, motosiklet kategorisinde Honda Rally Team HRC, Sherco fabrika ekibi ve Hero Motorsports fabrika ekibinin yanındaydı. Aynı şekilde Motul, çok çekişmeli SSV kategorisinde yetenekli Polaris fabrika ekibini destekledi. Otomobil kategorisinde SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota ekipleri Motul’un desteğiyle yarıştı.

Motul, 4 tekerlekten çekiş kategorisinde Cam-AM ekibine destek verdi ve ilk kez koşulan Klasik kategorisinde Trucks’daki SSP ekibine ve Toyota Land Cruiser rakiplerine teknik destek sağladı. 2021 Dakar Rallisi’nde kum tepelerinin ve çöllerin kralı olan otomobil kategorisinin galibi, 2021 yılında Dakar efsanesi Fransız Stephane Peterhansel oldu. Mini ile 14. kez Dakar Rallisini kazanan Hansel sert bir rekor kırdı. Nasser Al-Atiyah’ın 14 dakika 51 saniye önünde ikinci sırada yer alan Peterhansel’in bir diğer rakibi, motor sporlarının popüler ismi Carlos Sainz, geçtiğimiz yıl kazandığı yarışta bu yıl 3. oldu. Dörtlü kategoride kazanan Arjantinli Manuel Andujar oldu. 4 numaralı kapı ile yarışan Andujar, ilk Dakar Rallisi startını 154 yılında aldı ve üçüncü yılında dörtlü kategorisini büyük bir başarı ile kazandı.

Motul tarafından desteklenen Honda Rally Team HRC motosiklet kategorisini belirledi. Kevin Benavides, podyuma çıkmak için takım arkadaşı ve rakibi Ricky Brabec’in önünde yarışı bitirdi. 32 yaşındaki Benavides, aynı zamanda motosiklet kategorisini bir ilk olarak kazanan ilk Arjantinli binici. Amerikalı Ricky Brabec’in ikinci olduğu kategoride, podyumun son etabında KTM’nin İngiliz pilotu Sam Sunderland yer aldı. Motul sponsorluğunda yarışmaya devam eden Sherco fabrika pilotu Lorenzo Santolina yarışı 6. sırada tamamladı. Dakar Rallisi’nde Pierre Cherpin’den üzücü bir haber geldi. Motosiklet kategorisinde amatör sınıfta yarışan Fransız Cherpin, kazada 7. etapta hayatını kaybetti. Cherpin, Dakar Rallisi’ne dördüncü kez başladı ve 4 yaşındaydı.

Tır kategorisinde yarışa baştan sona hakim olan Kamaz Rally Sport takımı, Rus pilot Dmitry Sotnikov ile galibiyete ulaştı. Francisco Chaleco Lopez, hafif arazi araçlarının yarıştığı LWV kategorisinin ilk galibi oldu. Motul, 2021 Dakar Rallisi heyecanını sosyal medya hesaplarıyla motor sporları tutkunlarıyla buluştururken, sponsorlukları ve teknik danışmanlığı ile takımların en zor koşullarda en büyük taraftarlarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dakar Rallisi Tamamlandı, Motul Takımları Zirvede Yerini Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör