Yarıyıl, sömester tatilinden önce son güncel pandemi yasakları

blank
Güncel Pandemi Yasakları

İçerik: Yarıyıl, sömester tatilinden önce son güncel pandemi yasakları

Yarıyıl, sömester tatilinden önce son güncel pandemi, yasakları nelerdir. Yaklaşık son bir aydır tüm yurt genelinde süren sokağa çıkma yasaklarının ne zaman sonra ereceği belli değil fakat tatile çıkmadan önce güncel yasakları tekrar etmekde fayda var.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Söz konusu kısıtlama yeni bir karar alınıncaya kadar uygulanacaktır. Üretim, imalat alanı ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır”

BU HAFTA SEYAHAT YASAĞI DEVAM EDECEK Mİ?

Seyahat kısıtlaması da bu hafta devam edilecek yasaklar arasında yer aldı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ilanında seyahat yasak ve izinlerine ilişkin şu uyarılar yer aldı: “Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında yapılabilecek seyahatler (otobüs, uçak tren, gemi vb. araçlarla) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler şeklinde düzenlenmiştir”

Bu kapsam dışında kalan vatandaşların sokağa çıkma yasağı saatlerinde seyahat etmesi de yasak olacak.

SEYAHAT İZNİ İÇİN SEYAHAT GEREKÇELERİ

  • ASKERLİK HİZMETİNİ TAMAMLAYARAK YERLEŞİM YERLERİNE DÖNMEK İSTEYENLER İÇİN BAŞVURU
  • BİRİNCİ DERECE YAKINI VEYA KARDEŞİ VEFAT EDENLER İÇİN BAŞVURU
  • CEZA İNFAZ KURUMLARINDAN SALIVERİLEN İÇİN BAŞVURU
  • KALACAK YERİ BULUNMAYANLAR İÇİN BAŞVURU
  • ÖZEL VEYA KAMUDAN GÜNLÜ SÖZLEŞMEYE DAVET YAZISI OLANLAR İÇİN BAŞVURU
  • TEDAVİ İHTİYAÇLARI NEDENİYLE BAŞVURU

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT SERBEST Mİ?

Bu haftasonu sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 2,5 günlük süre içerisinde kendi arabalarıyla seyahat etmek isteyenler için Bakanlık şu uyarıyı yaptı: “Yolculuk yapması gereken vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen seyahat gerekçelerinin varlığı halinde Bakanlığımıza ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.”

E-devlet üzerinden veya ALO 199 sisteminden seyahat izni alamayan vatandaşlar hafta sonu seyahat kısıtlamalarından dolayı, özel aracı ile seyahat edemeyecek. Bunun yerine hafta içi özel araçı ile seyahat edebilecek.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI

Bu hafta tüm illerde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı vatandaşlar hafta içi gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Hafta sonu ise tüm vatandaşlara yasak uygulandığı için bu yaş grubu da evinde olacak. Bu yasağın istisnası ise genelge şu şekilde yer aldı: “İşyerleri ile bağını gösteren çalışma/SGK kaydı vb. bir belgeyi ibraz eden çalışanlar bu kapsam dışında tutulacaktır. Söz konusu saatler dışında ise hafta içi belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

65 YAŞ ÜZERİ KISIRLAMALARI

81 ile gönderilen koronavirüs tedbir genelgesi kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız da hafta içi 5 gün boyunca saat 10:00 ile 13:00 saatleri arasında bireysel olarak dışarıya çıkabilecek. Bu saatler içerisinde herhangi bir izin gerekmezken yaşlıların toplu olarak dışarı çıkmasına ya da dışarıda buluşup bir arada olmalarına izin verilmeyecek.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÇALIŞACAK HAFTASONU ÇALIŞACAK

Haftasonu yasak kapsamı dışında olanların mağdur olmaması için toplu ulaşım araçları, otobüs, metro, tramvay vs. çalışacak. Dolayısıyla Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel de izinli sayılarak yasak kapsamı dışında tutulacak.

YASAK OLMAYAN DİĞER HUSUSLAR.

Kamu ve özel hastaneleri, sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri açık olacak. Doktor raporu ile sevk belgesi olan ya da daha önceden alınmış doktor randevusu kontrolü olan vatandaşlar buna dair belge sunmaları halinde cezai işlem uygulanmayacak. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri şeklinde geçen madde nedeniyle fırınların saat 20.00’ye kadar açık olacak. Restoran, kafe, manav, büfe gibi yeme içme yerlerinin yanı sıra alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ile 17:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilecekler. Bu kapsamda marketlere haftanın 7 günü açık oldukları saatlerde gitmek mümkün.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yarıyıl, sömester tatilinden önce son güncel pandemi yasakları

Hakkında admin

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
trackback
Kış lastiği zorunlu mu, 2 lastik yeterli mi ve tatil yolculuğu
18/01/2021 19:10

[…] Kış lastiği zorunlu mu? Sadece çekiş tekerleklerine kış lastiği takılsa yeterli olur mu? Pandemi de tatil izinleri nasıl olacak? Haftasonu yasaklarından dolayı haftaiçi seyahatlere izin veriliyor daha çok detay için güncel pandemi yasakları! […]