Kış lastiği zorunlu mu? 2 lastik yeterli mi? Kış yolculuğuna dikkat!

blank
Kış lastiği zorunlu mu, 2 lastik yeterli mi

İçerik: Kış lastiği zorunlu mu? 2 lastik yeterli mi? Kış yolculuğuna dikkat!

Kış lastiği zorunlu mu? Sadece çekiş tekerleklerine kış lastiği takılsa yeterli olur mu? Pandemi de tatil izinleri nasıl olacak? Haftasonu yasaklarından dolayı haftaiçi seyahatlere izin veriliyor daha çok detay için güncel pandemi yasakları!

Okulların yarıyıl tatilinin yaklaşması ile beraber farklı şehirlere seyahatler de başlayacak. Biz de sizin için kar lastikleri zorun lu mu? gerekli mi? sadece iki tanesini koysak olur mu? sorularını cevap vermek istedik. Öncelikle hususi (ticari olmayan kişisel araç sahibi) araç sahiplerine bir zorunluluk ve ceza yok.

Hangi araçlara ceza kesilir? Hangi illerde zorunlu?

Ticari Araçlar: “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller” denilmektedir.

Hususi araçlar: Hususi araçlara herhangi bir ceza uygulanmaktadır. Ceza için değil de kendi güvenliğiniz için kış lastiği tercih edebilirsiniz. Tabi ki karar sizin. Ama bilmeniz gereken önemli bir konu daha var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kış lastiğiyle ilgili verilecek bazı kararları valiliklere devredebilir. Bu nedenle valiliklerin kararlarını takip edebilirsiniz. Fakat ülkemizde hususi araçlara herhangi bir zorluluk getirilmemektedir. Karayolları kanunundaki son düzenlemeler de “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları” şeklinde ifade eklenmiştir.

Yeki Belgeleri

A türü yetki belgesi: Ticari amaçla otomobille yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

A1 yetki belgesi: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklara(Taksi)

A2 yetki belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklara,
verilir.

2021 Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

2021 yılı için kış lastiği cezası 835 TL’dir. (Karayolları trafik kanunu, Madde 65/A). Ayrıca kanuna göre ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanır: 626,75 TL ödenir. Ceza puanı ise 10’dur. * ehliyetsinavihazirlik sitesinden alınmıştır.

4 tane kış lastiği almasak da sadece 2 tane alsak onları da çekiş aksına taksak olur mu?

2 kış lastiği yeterli olur mu? sorusu kış mevsimini şiddetini artırdığı şu günlerde birçok araç sahibinin aklında diyebiliriz. Yurdumuzda birçok bölgede kar yağışı gerçekleşirken, özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde bulunan şehirlerde gece sıcaklıkları -10°C’nin bile altına düştü ve buzlanma olayları meydana gelmeye başladı.Ancak ülkemiz insanının bir kısmında kar düşmeden kış lastiği taktırmama alışkanlığı vardır. Bu durum bize güzel bir Karadeniz bölgesi atasözü olan “Hamsinin kulağına kar suyu kaçmadan yenmez” cümlesini hatırlatmaktadır. Diğer taraftan balığın yağlanması için havaların soğuması gerektiğini anlatan bu ifade kış lastiği takmak için kar yağmasını bekleyen kişilerin düşüncesinden çok daha mantıklı ve güzel bir sözdür. Aslında bu durum kış lastiği ifadesinin “Kar lastiği” olarak yanlış ifade edilmesinden de kaynaklanmaktadır. Kar lastiği denmesi sonucu insanlar çekişin karda arttığını düşünerek bu şekilde bir karar alıyor olabilirler ancak kış lastikleri esas olarak 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda büyük bir ihtiyaçtır ve yumuşak bir malzeme ile kılcal yarıklara sahip olmaları nedeniyle soğuk yol yüzeyine yaz lastiklerinden çok daha iyi tutunurlar. Bu nedenle de kış lastiklerini takmak için alınacak ölçüt kar yağıp yağmaması değil sıcaklıkların 7°C’nin altına düşüp düşmediğidir. 

Kış lastikleri hakkındaki kısa değerlendirmemizi bir kenara bırakıp yapılan bir diğer önemli hatayı anlatacağımız yazımızın ana konusuna geçelim. 

Ülkemizde satın alınan araçların büyük bir çoğunluğu önden veya arkadan çekişli araçlardan oluşuyor. Ayrıca geçmişten beri söylenen, daha iyi durumdaki lastiklerin çekiş aksına takılması şeklinde bir tavsiye de bulunmaktadır. Bu tamamen doğrudur ancak bu uygulamayı birçok kişi kış lastikleri için de genişleterek önermektedir. Her ne kadar aracın sadece çekiş aksındaki lastikleri kış lastikleri ile değiştirmek bilinçli kişiler için hiç takmamaktan daha iyi bir uygulama olsa da bilinçsiz kişilerin kaza ihtimalini yükselten bazı alışkanlıklara neden olabilmektedir.

Tek lastik değiştirmek doğru mu? Mesela aracına hiç kış lastiği takmayan bir kişi çok daha temkinli bir sürüşü tercih edebilirken aynı kişi çekiş aksındaki 2 lastiğine güvenerek cesur bir sürüş benimseyebilir ve aşağıda anlatacağımız nedenlerle kaza yapabilir. Bu nedenle biz sekizsilindir ailesi olarak sadece çekiş aksında kış lastiği kullanılmasını ekonomik bahanelerle de olsa kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bir kaza durumunda sizin veya karşıdaki kişilerin canının yerini hiç bir şey dolduramaz. Önden, arkadan veya 4 tekerlekten çekişli olsun her türlü araçta tüm tekerleklerde kış lastiğinin kullanılması güvenli sürüş açısından çok önemlidir.

Şimdi önden veya arkadan çekişli araçlar için sadece çekiş aksına 2 kış lastiği takılması durumunda ne olabileceğini analiz edelim;

Önden çekişli aracın sadece ön aksına 2 kış lastiği takılması

Karlı ve buzlu düz bir yolda normal bir hız ile gittiğimizi düşünelim. Böyle bir durumda sadece önde kış lastiğine sahip olduğumuzu çok az bir miktar hissedebiliriz. Şimdi karşımızda kskin bir viraj olduğunu düşünelim ve yavaş bir şekilde frene basarak aracın hızını azaltalım. Büyük bir ihtimalle hızımızı azalttığımız ve temkinli sürüşü benimsediğimiz için virajdan düzgün bir şekilde çıkabiliriz. Diğer taraftan bu sefer boş bir anımıza denk gelsin ve hızımızı viraj girişinde azaltmadığımızı varsayalım.

blank

Hızımızı düşürmeden viraja ani bir şekilde girdiğimizde ise direksiyonu aniden kırar ve virajın dönüş istikametini izleriz. Böyle bir durumda direksiyon komutlarını alan kışlık lastiklere sahip ön tekerlekler yeri güzel bir şekilde kavrar ve direktiflerimizi büyük bir oranda yerine getirir. Ancak ön lastiklerden sonra arka lastikler de viraja hızlı bir şekilde girer ve karlı ve buzlu yolu tutmakta zorlanacakları için aracın dönüş yönünü değil mevcut düz gidiş yönünü izlemeye başlar. Yani ön lastiğin izini takip etmezler.

Bu durumun sonucunda;

Aracın arka kısmı kaymaya başlar. Aracın önü ne kadar iyi dönerse dönsün arka taraf kopar ve araç savrulabilir. Hatta bu virajın uçurumlu bir bankete sahip olduğu hayal edilirse aracın arkası bankete doğru savrulabilir ve araç da uçuruma yuvarlanabilir. Kısacası önden çekişli bir araçta sadece ön aksta kış lastiği kullanılması özellikle virajlarda arkadan kaymaya (Oversteer) neden olur. Oversteer – Arkadan kayma nedir? Nasıl engellenir?Sadece çekiş aksında kış lastiği kullanmanın bir diğer olumsuz etkisi de frenlemede ortaya çıkmaktadır. Düz yol veya viraj fark etmeksizin frene basıldığı zaman aracın ön lastikleri yolu iyi bir şekilde kavradığı için başarılı bir frenleme gerçekleşirken arka lastikler karlı ve buzlu yolu tutmayarak kaymaya başlar. Aracın arkası frenlenemediği için de arkadan öne doğru ağırlık transferi gerçekleşir ve ön lastikleri de etkiler. Bunun sonucu olarak da hem fren mesafesi uzar hem de aracın duruş kararlılığı bozularak savrulma gerçekleşebilir.

  • Arkadan çekişli aracın sadece arka aksına 2 kış lastiği takılması

Karlı ve buzlu düz bir yolda normal bir hız ile gittiğimizi düşünelim. Böyle bir durumda sadece arkada kış lastiğine sahip olduğumuzu çok az bir miktar hissedebiliriz. Şimdi karşımızda bir viraj olduğunu düşünelim ve yavaş bir şekilde frene basarak aracın hızını azaltalım. Büyük bir ihtimalle hızımızı azalttığımız ve temkinli sürüşü benimsediğimiz için virajdan düzgün bir şekilde çıkabiliriz. Ancak bu sefer boş bir anımıza denk gelsin ve hızımızı azaltmadığımızı varsayalım.

blank

Hızımızı düşürmeden viraja ani bir şekilde girdiğimizde ise direksiyonu kırar ve virajın dönüş istikametini izlemek isteriz. Ancak direksiyon ile aracın yönünü belirlediğimiz ön aksta kış lastikleri olmadığı için dönüş komutlarımız bir nevi boşa gerçekleşir ve araç, direksiyonu döndürdüğümüz yöne değil düz gitmeye meyilli bir şekilde yol alır. Yani arka lastiklerde kış lastiği olması sadece düz gidişte yola gücün aktarılması anlamında fayda gösterir. Ancak direksiyon ile komut veremedikten sonra sürüş sürüşlükten çıkar ve bu durum önden çekişli araçların yaşadığı Oversteer yani arkadan kayma durumunda daha tehlikelidir. Direksiyon ile yönlendirilemeyen araç önden kayma (Understeer) yaşar, kontrol edilemez ve düz bir şekilde yol almaya devam eder.

Understeer – Önden kayma nedir? Nasıl engellenir?Frenleme konusunda ise önden çekişli-ön aksta kış lastikli araçlardan daha avantajlı gibi görünseler de durum biraz farklıdır. Arka aksta kış lastiklerinin bulunması arkadan öne doğru ağırlık transferini ani bir frenlemede azaltır ancak motor ve şanzımanın önde bulunması nedeniyle birçok arkadan çekişli aracın ön kısım daha ağırdır. Ani bir fren durumunda önde kış lastikleri bulunmaması nedeniyle bu fazla ağırlık kontrolsüz bir şekilde hareket etmeye meyilli olabilir ve özellikle de direksiyonun hareket ettirilmesi aracın kontrolünün daha fazla kaybedilmesi ile sonuçlanabilir.

İşte bu nedenle;

özellikle ülkemizde yaygın bir şekilde bulunan arkadan çekişli Tofaş Kuş Serisi araçlar büyük risk altındadır. Gözlemlediğimiz kadarıyla ekonomik nedenlerden dolayı bu araçlarda genellikle sadece arka aksta kış lastikleri takılmaktadır. Bu nedenle bu tip araçlara binenler de trafikte karşılaşanlar da kışın risk altındadır diye düşünüyoruz.

Çekiş aksının tersine 2 kış lastiği takılması

Diğer ihtimaller olarak ise önden çekişli bir araçta arka aksa ve arkadan çekişli bir araçta ön aksa kış lastikleri takmayı gösterebiliriz. Her iki seçenek de üstte saydığımız durumlara göre daha tehlikelidir ve aracı kontrol etmek çok daha zordur. Önden çekişli bir araçta arka aksta kış lastiği varsa araç neredeyse kış lastiği yokmuş gibi davranabilecekken  arkadan çekişli bir araçta ön aksa kış lastiği var ise direksiyon komutları daha rahat verilebilir ancak aracın arkadan kayması engellenemeyeceği için sürüş oldukça tutarsız olur. Özellikle viraj dönüşlerinde aracın hızına bağlı olarak savrulma durumu gerçekleşebilir.

Yararlanılan siteler sekizsilindir ve ehliyetsinavihazirlik. Ayrıca aşağıdaki ingilizce kaynaktan konu ile ilgili videodan da yararlanbilirsiniz. İyi yolculuklar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kış lastiği zorunlu mu? 2 lastik yeterli mi? Kış yolculuğuna dikkat!

Hakkında admin

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör