Malezya’ya Satılan UZAKTAN UKST’ler ASELSAN Tarafından Sergilendi

blank
Malezya'ya Satılan UZAKTAN UKST'ler ASELSAN Tarafından Sergilendi

İçerik: Malezya’ya Satılan UZAKTAN UKST’ler ASELSAN Tarafından Sergilendi

Malezya Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda üretilecek teknelere entegre edilmek üzere, ASELSAN ile Malezya’daki bir tersane arasında 30mm MUHAFIZ Uzaktan Kumandalı Stabilize Top Sistemi, Hassas Stabilize Yönlendirici ve 12,7mm Makineli Tüfek için sözleşme imzalandı. ASELSAN, 30 yılında Malezya sahil güvenlik botlarına 2017 mm MUHAFIZ Sisteminin kurulumunu, entegrasyonunu ve testlerini gerçekleştirdi. Söz konusu sözleşme, ASELSAN’ın Güneydoğu Asya bölgesine silah sistemi ihracatının artarak devam etmesi açısından önem taşıyor. Kontrat kapsamındaki teslimatların 2019-2020 yılları arasında tamamlanması planlanıyordu ancak kamuoyuna yansıyan görüntüler, sistemlerin üretiminin devam ettiğini gösteriyor. Teslimatların 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Savunma Sanayii Başkanı Fuat Oktay’a ve Türk savunma sanayisinin geldiği noktaya kadar konuk oldu ve potansiyel faaliyetleri ele aldı. SSB ziyaretinin ardından Başbakan Rami, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ile ASELSAN’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında paylaşılan görüntülerde ASELSAN tarafından Malezya Sahil Güvenlik Komutanlığı için üretilen 30 mm MUHAFIZ Uzaktan Kumandalı Stabilize Silah Sistemi sergilendi.

Halihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Aselsan Uzaktan Kumandalı Envanter Silah Sistemleri’nin bulunduğu Emniyet Müdürlüğü, Türkiye dışında toplam 20 ülkenin Silahlı Kuvvetleri tarafından seçildi.

MUHAFIZ
MUHAFIZ Sistemi, Termal Kamera, TV Kamera ve Lazer Mesafe Ölçüm cihazına takılabilen, silah kontrol ünitesi ile uzaktan kontrol edilebilen, otomatik hedef takip özelliği ve modüler yapıya sahip stabilize bir silah sistemidir. MUHAFIZ sistemi, gece ve olumsuz görüş koşullarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespiti, hedeflerin otomatik olarak tanınması, bu hedeflerde takip ve atış yapılmasını sağlar.

Taret, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmeden optik nişangah ve top görüş hattı hedefte kalacak şekilde stabilize edilmiştir. Ek olarak MUHAFIZ Sisteminde taret üzerine monte edilmiş, yanal ve yükselme eksenlerinde taretten bağımsız olarak hareket edebilen Hassas Stabilize Yönlendirici (HSY) bulunmaktadır. HSY sayesinde uzun mesafeli atışlarda silaha uygulanan balistik düzeltme sırasında bile elektro-optik birimleri hedef üzerinde tutarak etkili vuruşlar yapmak mümkündür.

MUHAFIZ Sisteminde iki yönlü mühimmat besleme kabiliyetine sahip olan 30mm Mk44 Bushmaster-II topu, MUHAFIZ Sisteminde silah olarak kullanılmakta ve farklı görev ihtiyaçları için farklı mühimmat yüklenebilmektedir. MUHAFIZ Sistemi, otomatik hedef takip özelliği ile hedefin hızını ve rotasını hesaplar ve meteorolojik şartlar, mühimmat tipi ve hedef mesafe bilgilerini dahil ederek atış sırasında otomatik balistik düzeltme uygular.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Malezya’ya Satılan UZAKTAN UKST’ler ASELSAN Tarafından Sergilendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör