Renault Yeni Stratejik Planını Duyurdu

blank
Renault Yeni Stratejik Planını Duyurdu

İçerik: Renault Yeni Stratejik Planını Duyurdu

Groupe Renault CEO’su Luca de Meo, Yönetim Kurulu’nun onayını takiben, Groupe Renault’nun hedeflerini hacimden değere kaydırmayı amaçlayan yeni bir stratejik plan olan “Renaulution” u duyurdu.

Birbirine paralel olarak başlatılan bu strateji planı 3 aşamadan oluşmaktadır:

Kar marjının iyileştirilmesine ve nakit yaratma fonksiyonlarına odaklanılarak 2023 yılına kadar “Diriliş” devam edecek,
“Yenileme” 2025 yılına kadar sürecek ve markanın karlılığını besleyen yenilenmiş ve zenginleştirilmiş ürün gruplarını içerecek.
“Devrim”, 2025 ve ötesini kapsayacak iş modelini teknoloji, enerji ve mobilite etrafında konumlandıracak ve Groupe Renault’yu yeni mobilite değer zincirinde öncü yapacak.
Renaulution planının bir parçası olarak, Renault Grubunu yeniden rekabetçi hale getirmek için aşağıdakiler yapılacaktır:

  • Groupe Renault’nun geçen yıl açıklanan 2o22 planını bir adım öteye taşıyarak, mühendislik ve üretim yoluyla verimliliği artırarak, sabit maliyetleri düşürerek ve dünya çapında değişken maliyetleri iyileştirerek,
  • Grubun mevcut endüstriyel varlıklarından yararlanarak ve Avrupa’da elektrikli araçlar alanındaki liderliğinden yararlanarak,
  • İttifak’tan yararlanarak ürün, iş ve teknoloji kapsamında etki alanımızı genişletmek,
  • Mobiliteyi, enerjiye özgü hizmetleri ve veriyle ilgili hizmetleri hızlandırmak,
  • Desteklenen markalara, müşterilere ve pazarlara odaklanarak 4 farklı iş alanında karlılığı artırmak.
  • Plan yenilenen bir organizasyon yapısı ile uygulanacaktır: Yeni organizasyon yapısı, markanın ürünlerinin rekabet gücünden, maliyet ve piyasaya çıkış süresinden ve yeni organizasyon kapsamındaki işlevlerinden sorumlu olacaktır. Karlılık tamamen olgun, net ve farklılaşmış markalar tarafından yönetilecektir.

Bu değer odaklı organizasyonun bir parçası olarak, şirket artık performansını pazar payı ve satışlarla değil, kârlılık, nakit üretimi ve yatırım verimliliği ile ölçecek.

Grup tarafından belirlenen yeni mali hedefler:

Grup, 2023 yılına kadar grup işletme karının yüzde 3’ünden fazlasına, yaklaşık 3 milyar Euro kümülatif otomotiv operasyonel serbest nakit akışına (2021-23) ulaşmayı ve yatırımlarını (Ar-Ge ve sermaye giderleri) gelirinin yaklaşık yüzde 8’ine düşürmeyi hedefliyor. Grup, grup faaliyet karının en az yüzde 2025’ini ve 6’ya (2021-25) kadar yaklaşık 5 milyar Euro’luk kümülatif otomotiv operasyonel serbest nakit akışına ulaşmayı ve ROCE’yi 15’e kıyasla en az 2019 puan artırmayı hedefliyor.
Renaulution planı, grubun sıfır (CO2) karbon ayak izi taahhüdünden ödün vermeden 2050 yılına kadar sürdürülebilir karlılığa ulaşmasını sağlayacak.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Renault Yeni Stratejik Planını Duyurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çip Sıkıntısı Arabaları Daha Pahalı Hale Getiriyor

Çip Sıkıntısı Arabaları Daha Pahalı Hale Getiriyor: Küresel yarı iletken kıtlığı sayesinde yeni arabalar daha …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör