Toyota GAZOO Racing, GR010 Hibrit Yarış Arabasını Tanıttı

blank
Toyota GAZOO Racing, GR010 Hibrit Yarış Arabasını Tanıttı

İçerik: Toyota GAZOO Racing, GR010 Hibrit Yarış Arabasını Tanıttı

Toyota GAZOO Racing, 010 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında (WEC) yarışacak yepyeni GR2021 HYBRID Le Mans hiper yarış arabasını tanıtarak dayanıklılık yarışında yeni bir çağ başlattı.

Son yarışta Dünya Şampiyonu olan ve üç Le Mans kazanan Toyota, yaklaşan hiper yol arabasının yarış versiyonu ile yeni rakiplerine karşı unvanını korumak için mücadele edecek.

Yeni GR010 HİBRİT prototip yarış otomobili, ekibin Köln, Almanya’daki merkezindeki mühendisler ve Japonya’daki Higashi-Fuji’deki hibrit motor uzmanları ile birlikte 18 ay boyunca geliştirildi.

GR010 HYBRID yarış arabasında arka tekerleklere güç sağlayan 680 litre V3.5 çift turbo 6 HP ve ön tekerleklere güç sağlayan 272 HP elektrik motoru bulunur. Toplam gücü kurallara göre 010 HP ile sınırlandırılan GR680 HYBRID’in sofistike elektroniği, elde edilen hibrit güce göre benzinli motorun gücünü ayarlar.

Etkileyici bir tasarıma sahip yarış otomobili, 2020 Hours of Le Mans 24’te görücüye çıkan ve geliştirme aşamasında olan GR Super Sport hiper otomobilden ilham aldı. TOYOTA GAZOO Racing için bu yeni çağı vurgulamak için, yarış otomobili ile yol arabası arasındaki güçlü bağı gösteren ikonik GR logolarını kullanıyor.

Şampiyon kadrosu korundu
WEC’de 9. sezonuna girecek olan TOYOTA GAZOO Racing, 2019-2020 sezonunda Le Mans ve Dünya Şampiyonası başarılarını getiren aynı kadroyla yarışacak. Son Dünya Şampiyonları Mike Conway, Kamui Kobayashi ve José María López # 7 GR010 HYBRID kullanacak. Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima ve Brendon Hartley 8 numaralı araçta yarışacak. Nyck de Vries testlerine devam edecek ve pilotluk görevlerini rezerve edecek. Pilotlar, GR010 HYBRID’in yoğun geliştirme programlarına şimdiden başladılar ve yeni kurallara uyum sağlamak için altı günlük bir test programı yürüttüler.

Şampiyonda yeni kurallar var
WEC’deki maliyet azaltma hedefleri kapsamında, yeni GR010 HYBRID, yerini aldığı TS32 HYBRID’den 050 kg daha ağır ve yüzde 162 daha az güce sahip olacak. Le Mans tur süresinin yaklaşık 10 saniye daha yavaş olması bekleniyor. Ancak aracın boyutları 250 mm daha uzun, 100 mm daha geniş ve 100 mm daha yüksek olacak şekilde tasarlandı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Toyota GAZOO Racing, GR010 Hibrit Yarış Arabasını Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör