Bilim Adamları Evrenin Arka Plan Dalgalarını Bulmuş Olabilir

blank
Bilim Adamları Evrenin Arka Plan Dalgalarını Bulmuş Olabilir

İçerik: Bilim Adamları Evrenin Arka Plan Dalgalarını Bulmuş Olabilir

Bilim adamları, yalnızca kara delik çarpışmaları gibi olağandışı olaylardan gelenleri değil, evrenin arka planının bir kısmını oluşturan yerçekimi dalgalarını tanımlamış olabilirler. Yeni Atlas, NANOGrav araştırma ekibinin yerçekimsel dalga geçmişini, yani kozmos boyunca süper kütleli kara delik birleşmelerinden gelen dalgaları temsil edebilecek “güçlü bir sinyal” keşfettiğini bildirdi.

NANOGrav, dalgaları doğrudan tespit etmeye çalışmak yerine, bu dalgaların ışık kalıpları çoğunlukla uzun süreler boyunca tutarlı olan pulsarlar üzerindeki etkilerini arıyordu. Araştırmacılar, olabildiğince uzun süre (en az üç yıl) olabildiğince çok pulsara (şimdiye kadar 45) baktılar ve kolektif zamanlamayı yüzlerce nanosaniye çarpıtıyor gibi görünen ortak bir süreci fark ettiler.

Bu kesin bir sonuç değil. Bilim adamları, verileri daha fazla pulsar ve daha uzun çalışmalarla doğrulamak isteyecekler ve bu yıllar alabilir. Ancak bu, arka plandaki yerçekimi dalgalarını temsil ediyorsa, bu dalgaların kaynaklarını ve nihayetinde bu “gizli” kuvvetlerin evreni nasıl şekillendirdiğini belirlemeye yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim Adamları Evrenin Arka Plan Dalgalarını Bulmuş Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör