Çin, Saatte 620 Kilometre Yapan Treni Piyasaya Sürüyor

blank
Çin, Saatte 620 Kilometre Yapan Treni Piyasaya Sürüyor

İçerik: Çin, Saatte 620 Kilometre Yapan Treni Piyasaya Sürüyor

Tasarımcılar tarafından bir tür “laboratuvar oyuncağı” olarak görülen, saatte 600 kilometreden daha hızlı yol alabilen Maglev treninin prototipi Çinli mühendisler tarafından yapıldı.

Manyetik güçle yerden kaldırılan Maglev adı verilen ve havada giden tren, Çin’de test edildi. Saatte 620 kilometre hıza çıkacak şekilde tasarlanan tren, çok düşük sıcaklıklarda oluşan aşırı iletkenlik prensibine göre çalışıyor. Bazı uzmanlar, bu tür trenlerin vakum tüplerinde saatte bin kilometreyi aşan hızlara ulaşabileceğini düşünüyor.

Çin, ilk ticari Maglev hattına sahip ülkedir. Söz konusu hat “Shanghai Transrapid” treni çalışıyor ve saatte maksimum 430 kilometre hıza ulaşabiliyor. Japonya, Çin’in bu alandaki en büyük rakibi olurken, yeni tanıtılan trenin tasarımcıları, Çin teknolojisinin Japon teknolojisinden çok daha ekonomik olduğunu belirtiyor.

Gerçekten de, yeni bir Maglev hattı inşa etmenin maliyeti kilometre başına 250 ile 300 milyon yuan arasındadır. Ancak, bu maliyet Maglev’in toplu kullanımında daha da düşebilir.

Maglev adı verilen trenler teknik olarak aynı kutuplu bir mıknatısın gücünü kullanarak birbirlerini iterek raylara dokunmadan havada hareket etmelerini sağlar. Bu teknolojik yenilik sayesinde raylar ve tekerlekler arasındaki sürtünme ortadan kalkar ve enerji kaybı ortadan kalkar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Saatte 620 Kilometre Yapan Treni Piyasaya Sürüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör