SpaceX’in Uyduları Astronotlara Zor Anlar Yaşatıyor

blank
SpaceX'in Uyduları Astronotlara Zor Anlar Yaşatıyor

İçerik: SpaceX’in Uyduları Astronotlara Zor Anlar Yaşatıyor

Uydular, hava tahminlerinden iklim değişikliğini incelemeye ve iletişime kadar modern yaşam için çok önemlidir. Şimdi, çok sayıda uydunun küresel internet gibi hizmetleri sağlamak için bir ağ olarak işlev gördüğü uyduların “mega yıldızlara” dönüşmesini izliyoruz.

SpaceX adlı bir şirket, sonunda 12.000 uyduyu kapsayacak bir mega konstelasyon kurmanın ilk önemli adımlarını attı. Kasım 2019’da, global bir genişbant hizmeti sağlamak amacıyla Starlink uydularını 60’lık gruplar halinde piyasaya sürmeye başladı. Doğru fiyatlandırılırsa, bu özellikle şu anda internet erişimi olmayan 2,5 milyar kişiye fayda sağlayacak. Şimdiye kadar sadece yaklaşık 800 uydu fırlatıldı ve sadece ABD ordusu bunları kullanmak için listeye kaydolmuş gibi görünüyor, ancak 2021’de SpaceX, neredeyse küresel kapsama alanı sağlamak için yeterli uyduya ve yeterli yer tabanlı altyapıya sahip olmayı planlıyor.

Bunun etkisi, dünyanın neresinde olursa olsun, kentte veya kırsalda birileri internete erişebilecek. Starlink uydularının 550 km’lik nispeten düşük bir yörüngede çalışacağı gerçeği sayesinde, şirkete göre saniyede bir gigabite kadar, 25 ila 35 milisaniye gecikme süresiyle hızlı olacak.

SpaceX’in önünü açtığı yerde, diğerleri de takip etmek istiyor. Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, Kuiper adı verilen 3000’den fazla uydudan oluşan kendi mega konstelasyonunu planlıyor. Bunlar Dünya’nın 590km ile 630km üzerinde yörüngede dönecek ve ayrıca karadan erişemeyenlere geniş bant sağlamak için kullanılacak.

Bununla birlikte, sürekli uzaya gönderilen uydular, uzayda yaşayan-çalışan astronotlar için o kadar da merak uyandırıcı değil. Uyduların güneş panelleri, güneş ışığını yansıtır ve gökyüzünde hızlı hareket eden ışık noktaları olarak görünmelerini sağlar. Aslında, çoğumuz Starlink uydularını fırlatıldıktan kısa bir süre sonra, gökyüzünü uzun “trenler” gibi geçerek görmüştük.

SpaceX bu konuyla ilgileniyor ve çıplak gözle görülmesi çok daha zor olacak şekilde güneşlikler ekleyerek ve yönlerini değiştirerek uydularının görünür etkisini azaltmak için adımlar atıyor.

Blue Origin’in hangi hafifletici önlemleri alacağı henüz belli değil.

Mega konstelasyonlar, özellikle bağlantı eksikliğinden dolayı şu anda çevrimiçi dünyada tam bir rol oynayamayanlar olmak üzere, Dünya’daki insanlara büyük faydalar sağlayacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX’in Uyduları Astronotlara Zor Anlar Yaşatıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör