100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

blank
Kretase dönemine ait iyi korunmuş bir böcek fosili, bugünün ateş böceği ile kayıp fosil bağlantısı olabilir.

İçerik: 100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor.Kehribar içinde 100 milyon yıldan fazla bir süredir hapsolmuş bir böcek, bilim insanlarına biyolüminesan böceklerin yaklaşık 145 ila 66 milyon yıl önce Kretase döneminde neden parladıklarına dair ipuçları sunuyor.

Bir dergide yayınlanan yeni bir çalışmada, bilim adamları, “kehribar içinde özel bir yöntemle korunmuş bulunan Cretophengodes böceğinin ateşböceği kuzenleriyle doğrudan bir bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor.

Antik böceklerin neden parlayabildiği bilim adamları için biraz gizem olmuştu . Ancak ateşböcekleri gibi uzak akrabalarına dayanarak, bilim adamları bu işlevin muhtemelen yırtıcılara karşı bir savunma olarak ve aynı ailedeki günümüz böceği larvalarının ışığı kullanması gibi eşleri çekmenin bir yolu olarak kullanılmış olabileceğine inanıyorlar.

Yer Bilimleri Okulu’ndan yazar Erik Tihelka yaptığı açıklamada, “Soyu tükenmiş yeni bir Elateroid böceği ailesinin keşfi bizim için çok önemli,” dedi, “çünkü bu, bu büyüleyici böceklerin evrimine ışık tutmaya yardımcı oluyor.”

Bu özel böcek fosili kehribar içinde iyi korunduğu için, bilim adamları erkek böceğin karnındaki ışık organını görebildiler. Bu, yetişkin Cretophengodes’un yaklaşık 100 milyon yıl önce ışık üretebildiğini kanıtlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Buz Devri’nden yünlü gergedan, Rusya’da gün ışığına çıkarıldı

Uzmanlar gergedanı gelecek ay daha ileri çalışmalar için bir laboratuvara teslim edecek. Araştırmacılar, Buz Devri …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör