Dikkat! Router Cihazlar Gizliliği Tehdit Ediyor

blank
Dikkat! Router Cihazlar Gizliliği Tehdit Ediyor

İçerik: Dikkat! Router Cihazlar Gizliliği Tehdit Ediyor

Dikkat! Router Cihazlar Gizliliği Tehdit Ediyor: Wi-Fi ağlarının evlerde veya işyerlerinde daha iyi çalışmasını sağlayan yönlendirici cihazlar internet bağlantı kalitenizi artırabilir. Siber güvenlik kuruluşu ESET, kablosuz sinyal sorunlarını çözen yeni nesil akıllı yönlendiricilerin, gerekli önlemlerin alınmaması halinde mahremiyeti ve güvenliği tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

Evlerde ve genel alanlarda internete bağlı cihaz sayısı arttıkça pratik bir çözüm olarak kablosuz bağlantı talebi de artmaktadır. Pandemi döneminde hem evden çalışanların hem de derslerini çevrimiçi olarak izleyen çocukların sayısındaki artış, her evi bir iş yerine dönüştürmüştür. Ağa evlerin farklı odalarından ve Wi-Fi ile bağlanan cihazlar aynı verimli internet altyapısından yararlanamayabilir. ESET güvenlik uzmanları, Wi-Fi sinyaliyle ilgili sorunların üstesinden gelmek için kullanılan yeni akıllı yönlendirici ağlarının, dikkatli kullanılmadığında gizlilikle ilgili sorunları beraberinde getirdiğini belirtiyor.

Türkçe kullanımda ‘yönlendirici’ olarak adlandırılan router, iki ağı birbiriyle haberleşmek için kullanılan donanım cihazları olarak tanımlanmaktadır. Üreticiler, Wi-Fi sinyalinin ulaşmadığı noktaları ve sinyalleri engelleyen veya yansıtan metal yüzeyleri ortadan kaldırmak ve Wi-Fi sinyallerinin çok uzak yerlere ulaşmasını sağlamak için farklı yönlendiriciler piyasaya sürüyor. Bu akıllı cihazlar sayesinde, Wi-Fi sinyalleri evlerin en ücra köşelerine kadar ulaşabiliyor. Ancak bu cihazlar da sizi takip edip ve nerede olduğunuzu bilebilir.

Tüm evinize sinyal gönderen tek bir merkezi yönlendirici yerine, yeni yönlendiriciler dağıtılmış bir beyin yardımıyla bir ağ oluşturur, sinyal yayılma sorununun zamanlarını izler ve bu sorunu çözmeye çalışır. Birçok küçük ağ düğümünü farklı odalara yerleştirerek, sinyal yayılımını karşılaştırarak radyo frekansını öğrenebilirler. Bir odada durduğunuzda sinyal yayılımını etkileyeceğiniz için etrafınızda çalışmayı da öğrenirler. Aynı zamanda hareket dedektörü görevi görürler çünkü nerede olduğunuzu ve nerede olmadığınızı bilirler.

ESET uzmanlarına göre; Daha yüksek bir sürüm olarak satılan bu cihazlar, yani yönlendiriciler, Wi-Fi’nizin daha iyi, hatta bazen çok daha iyi çalışmasını sağladıkları için talep görmektedir. Ancak bu durum özel alanlarda mahremiyet sorunları yaratmaktadır.

Çoğu sistem, uzaktan yönetim veya doğrudan internet servis sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından uzaktan yönetim için bir bulut bileşenine sahiptir. Ancak başarılı bir güvenlik izleme kaydının olmadığı ve pazara hızlı girişin güvenliği tehlikeye attığı bir bölgede sızıntı varsa, kötü niyetli kişiler ev ortamınız hakkında istediğinizden daha fazla bilgiye sahip olacaktır.

Uzaktan yönetim sorunları, bugün neredeyse en savunmasız giriş noktalarının başında gelmektedir. Uzaktan yönetim kanalları, kurulum sürecini hızlandırmak için ISP kurulum ekipleri tarafından varsayılan olarak ayarlanır, bu nedenle evinizin her odasında uzaktan yönetimin olması bilgisayar korsanları için yepyeni bir fırsattır.

Bu kontrol paneli, evinizdeki bağlı her cihazı, sinyal güçlerini, veri aktarım hızlarını, ziyaret edilen siteleri, ne kadar süredir çevrimiçi olduklarını ve diğer birçok özelliği izleyebilir. Bir çeşit düşük kaliteli alarm olarak da kullanılabilir.

Dağıtılmış yönlendiriciler özel hayatınızın derinliklerine indikçe, kişiyi tanımlamak için kullanılabilecek bilgileri toplamak için gizliliğinizi ihlal edebilirler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dikkat! Router Cihazlar Gizliliği Tehdit Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör