‘İnci Küpeli Kız’ Resmini 10 Gigapiksel Ayrıntıyla Görün

İçerik: ‘İnci Küpeli Kız’ Resmini 10 Gigapiksel Ayrıntıyla Görün

‘İnci Küpeli Kız’ Resmini 10 Gigapiksel Ayrıntıyla Görün: Mikroskop üreticisi Hirox, Petapixel tarafından görüldüğü şekliyle 10 gigapiksel çözünürlükte akıllara durgunluk veren bir Vermeer’in ünlü İnci Küpeli Kız panoramasını oluşturdu. Şirketin Hirox 3D mikroskobu tarafından dört mikronluk bir detaya kadar 9,100’den fazla fotoğraf çekildi ve her çatlağı ve boya damlasını görülmemiş ayrıntılarla ortaya çıkardı. Grup ayrıca, tuhaf bir gezegenin yüzeyine benzeyen şeyleri ortaya çıkaran, tuvalin 3 boyutlu bir haritasını oluşturdu.
Tablo, Vermeer’in esrarengiz ışığı yakalama yeteneğinden dolayı dünyanın en ünlülerinden biri ve Hauge’deki Mauritshuis müzesinde ziyaretçilerini bekliyor. Küratörler, projeyi, en ünlü tablosunun derinlemesine bilimsel bir incelemesi olan Gündemdeki Kız’ın bir parçası olarak başlattı. Mikroskop panoraması, kilit bölgelerin yüzeyini değerlendirmek ve önceki restorasyonları analiz etmek için Hirox’tan Emilien Leonhardt ve Vincent Sabatier tarafından yapıldı.

Mikroskop, otomatik olarak resme odaklanacak ve görüntüleri yakalayacak, ardından her şeyi birbirine dikecek şekilde programlandı. Resmin belirli bölgeleri, mikroskobun 3B yetenekleri kullanılarak daha da ayrıntılı olarak yakalandı. Bunlar için, her piksel 1.1 mikrona eşdeğerdi ve her bölgenin birden fazla görüntüsü bir topografya haritası oluşturmak için çekildi ve uzmanların boya yüksekliğindeki ve diğer ayrıntılardaki farklılıkları görmesine olanak tanıdı.

blank
Tablodaki mikroskopik çatlaklar

Leonhardt, “Hirox yazılımı, merceği çok yüksek bir hassasiyetle otomatik olarak yukarı ve aşağı hareket ettiriyor, farklı odak noktalarında [noktalarda] bir dizi görüntü çekiyor ve bunları tek bir tam odaklı görüntüde birleştiriyor,” dedi. “Motorlu X / Y katı daha sonra bir sonraki konuma geçerek yüksek çözünürlüklü bir panorama oluşturuyor.”

Sol gözün bir bölgesinde, göz bebeğini görmek için yakınlaştırabilir ve ardından o öğrenciye yansıyan ışık kaynağını birkaç boya damlası olarak görmek için çok daha fazla yakınlaştırabilirsiniz. Başka bir bölüm, giysiye doku vermek için eklenen iki küçük boya noktası ekleyen Vermeer’in küçük müdahalelerini göstermektedir.

3B moda geçildiğinde, gözbebeği üzerindeki aynı boya damlası, boyadaki ve çatlaklardaki topografik ayrıntıları ortaya çıkararak kenardan görülebilir. Ayrıca kişinin ağzı, giysisi ve evet o ünlü küpeler gibi diğer bölgeleri de keşfedebilirsiniz. Bu tür detaylar, küratörler için tablo üzerindeki aşınmayı takip edebildikleri ve geçmiş restorasyonları keşfedebildikleri için inanılmaz derecede değerli.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ‘İnci Küpeli Kız’ Resmini 10 Gigapiksel Ayrıntıyla Görün

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TUSAŞ, Arjantin’e İlk Uzay İhracatını Yapacak

TUSAŞ, Arjantin’e İlk Uzay İhracatını Yapacak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve INVAP SE …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör