Karantinanın Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

blank
Karantinanın Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

İçerik: Karantinanın Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

Covid-19 salgını dünyada ilk yılını doldururken 1 yaş altı çocuklar ve gençler bu sürenin çoğunu evde tecritte geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Bu süreci ilk başta sevseler de zamanla fiziksel aktiviteden uzak durmaları hem psikolojik hem de anatomik olarak olumsuz etkiler yaratmaya başladı. Açık uçlu olan ve hayatımızdan ne zaman çıkacağını henüz bilmediğimiz Covid-20 salgın sürecine değinen Terapi Spor Merkezi Fizik Tedavi Merkezi’nden uzman fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Salgının bizi eski özgür dünyamıza ne zaman döndüreceği tam olarak belli olmayan bu dönemde, sosyal izolasyonun çocuklar ve gençler üzerindeki uzun vadeli etkileri kaçınılmazdır. “Çocuklarımızı ve gençlerimizi sınıftan ve sosyal medya ortamından uzaklaştıracak spor aktivitelerine yer açmalıyız” dedi.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, sosyal izolasyonun uzun vadede çocuklarda ve gençlerde neden olabileceği bedensel ve ruhsal sorunları anlattı:

1-Eğitim ve öğretimin tamamen ekrana bağlı olduğu bu dönemde ekran karşısında uzun saatler geçirilmesinden kaynaklanan duruş bozuklukları.

2-Gerekli fiziksel aktiviteden uzak kasların hem boyutunda hem de uzunluğunda oluşan gelişimsel gerilik.

3- Hareketsizlik nedeniyle daha az enerjiye ihtiyaç duyan gençlerde, beslenme yetersizliği nedeniyle vücutlarına alması gerekenden daha az yapı taşı almaları sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlar.

4- Ev ortamında aşırı yemekten kaynaklanan obezite ve eklem problemlerinde artış. Ki bu sorun yetişkinler için de geçerli. Birçoğumuz kendimiz veya tanıdıklarımızla ilgili bu tür yakınmaları duymuşuzdur.

5-Sokak veya okul oyunları ile gelişen çocuklarda koordinasyon ve denge becerilerinde gerilik. Büyüme çağındaki çocuklar için oyun hem fizi

6-Kemiklerde gerekli büyüme gerilmelerinin düşük görülmesi nedeniyle boy kısalığı.

7-Belirsiz ortamın ve ailelerin gençler üzerindeki koruyucu baskılarının neden olduğu psikolojik baskı ve depresyon.

8-Özellikle sınav döneminde olan çocuklarda ortaya çıkan gelecek endişeleri.

9-Profesyonel spora yönelmek isteyen çocuk ve gençlerde antrenman eksiklikleri.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Karantinanın Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör