Google, Avustralya’daki Çalışmalarını Bitireceğini Söyledi

blank
Temel iş modelinde büyük bir değişiklik olan Google bugün, bireysel web tarama geçmişinize dayanan reklamları satmayı durdurmayı planladığını söyledi. Ek olarak, gelecekte ürünlerinde belirli verilerinizi izlemek için herhangi bir araç oluşturmayacaktır. Duyurular, Google'ın, reklamverenler ve web siteleri için ana veri izleme kaynağını etkin bir şekilde öldürecek bir hareket olan Chrome'daki üçüncü taraf çerez desteğini kaldırmayı taahhüt etmesinden sonra geldi. Google sözüne sadık kalırsa, gelecekteki reklam işi son birkaç on yılda gördüğümüz gibi görünmeyecektir. Google'ın Ads Privacy and Trust ekibinin ürün yönetimi direktörü David Temkin, "İlgili reklamcılığın avantajlarından yararlanmak için insanların web'de izlenmeyi kabul etmesi gerekmemelidir,". "Ve reklamverenlerin, dijital reklamcılığın performans avantajlarından yararlanmak için web üzerindeki bireysel tüketicileri izlemesine gerek yok." Tarama verilerinizden para kazanarak bir imparatorluk kuran bir şirket olan Google'dan gelen bu ifadeyi anlamak zor. Temkin, ileriye dönük olarak, arama devinin alakalı reklamları sunmak için "Federated Learning of Cohorts API" (FloC) gibi gizliliği koruyan API'leri kullanmayı planladığını söylüyor. Bu çözüm, belirli davranışınızı ayrıntılı olarak incelemek yerine, benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcı gruplarına dayanacaktır. Ayrıca, e-posta adresine dayalı grafikler de dahil olmak üzere diğer şirketlerden başka izleme tekniklerinin olabileceğine de dikkat çekiyor. Temkin, "Bu çözümlerin artan tüketici beklentilerini karşılayacağına, hızla gelişen yasal kısıtlamalara karşı koyamayacağına ve bu nedenle sürdürülebilir bir uzun vadeli yatırım olmayacağına inanmıyoruz" dedi. Google, FLoC tabanlı kohortları bir sonraki güncellemesiyle birlikte bu ayın ilerleyen dönemlerinde Chrome denemelerinde test için kullanıma sunmayı planlıyor. Ve bu grupları ikinci çeyrekte Google Ads'deki reklamverenlerle test etmeyi hedefliyor. Chrome kullanıcıları, Nisan ayında yeni kullanıcı gizlilik kontrollerine de erişebilecek.

İçerik: Google, Avustralya’daki Çalışmalarını Bitireceğini Söyledi

Google, Avustralya’daki Çalışmalarını Bitireceğini Söyledi: Alphabet’in Google’ı Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetin kendisini ve Facebook’u içeriklerini kullanma hakkı için medya şirketlerine ödeme yapmaya zorlayacak yeni bir kodla ilerlemesi halinde Avustralya’daki arama motorunu engelleyeceğini söyledi.

Google’ın tehdidi, dünya çapında yakından izlenen News Corp gibi yayıncılarla bir savaşı tırmandırıyor. Arama devi, yeni kodun uygulanması halinde 19 milyon Avustralyalı kullanıcısının düşük arama ve YouTube deneyimleriyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Avustralya, teknoloji devlerinin arama sonuçlarına veya haber beslemelerine dahil edilen içerik için yerel yayıncılar ve yayıncılarla ödeme pazarlığı yapmasını sağlayacak yasaları geçirme yolunda ilerliyor. Bir anlaşmaya varamazlarsa, fiyatı hükümet tarafından atanan bir hakem karar verecektir.

Avustralya ve Yeni Zelanda genel müdürü Mel Silva, “Yönetilemez finansal ve operasyonel riskle birleştiğinde, Kod’un bu sürümü yasalaşacak olursa, bize Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka gerçek bir seçenek sunmaz” dedi. bir senato komitesi.

ilva, hazırladığı açıklamalarda YouTube’dan hiç bahsetmedi.

Google’ın yorumları, ülkenin “Avustralya’da yapabilecekleriniz” için kurallarını belirlediğini söyleyen Avustralya Başbakanı Scott Morrison’dan sert bir tepki aldı.
Morrison gazetecilere verdiği demeçte, “Avustralya’da bununla çalışmak isteyenler çok hoş geldiniz. Ancak tehditlere yanıt vermiyoruz” dedi.

Google, kodu aşırı geniş olarak adlandırdı ve revizyonlar olmadan sınırlı bir arama aracı sunmanın bile çok riskli olacağını söyledi. Şirket, Avustralya’dan yapılan satışları açıklamıyor, ancak arama reklamları küresel olarak gelire ve kâra en büyük katkısı oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti bu hafta Avustralya’dan geniş bir siyasi desteğe sahip olan önerilen yasaları kaldırmasını istedi ve Avustralya’nın bunun yerine gönüllü bir yasa izlemesi gerektiğini önerdi.

Avustralya, Google’ın ve sosyal medya devi Facebook’un medya endüstrisinde çok fazla pazar gücüne sahip olduğunu tespit ettikten sonra yasayı geçen ay açıkladı, bu durumun iyi işleyen bir demokrasiye potansiyel bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Google’ın Avustralya’daki hizmetlerini sınırlandırma tehdidi, İnternet devinin yayıncıları desteklemek için üç yıllık 1,3 milyar dolarlık itişin parçası olarak bazı Fransız haber yayıncılarıyla bir içerik ödeme anlaşmasına ulaşmasından sadece saatler sonra geldi.

Avustralya Enstitüsü Sorumlu Teknoloji Merkezi direktörü Peter Lewis, Google’ın tanıklığının “demokrasimize değer veren herkes için ürpertici bir tehdit edici davranış modelinin bir parçası” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Avustralya’daki Çalışmalarını Bitireceğini Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör