Elon Musk, Miami’nin Altına Araba Tünelleri Kazacak

blank
Elon Musk, Miami'nin Altına Araba Tünelleri Kazacak

İçerik: Elon Musk, Miami’nin Altına Araba Tünelleri Kazacak

Elon Musk, Miami’nin Altına Araba Tünelleri Kazacak: Geçen hafta sonu Musk, Florida Valisi ile arabalar için çok kısa, çok küçük tüneller inşa eden Boring Company projesi hakkında bir konuşma yaptığını iddia etti. “Trafiğe sıkışan arabalar ve kamyonlar megatonlarca toksik gaz ve partikül üretir, ancak @boringcompany Miami’nin altındaki yol tünelleri trafiği çözecek ve dünyaya örnek olacaktır” diye tweet attı. “Vali ve Belediye Başkanı bunun yapılmasını istiyorsa, yapacağız.” Bu, Miami saatiyle sabah 4’teydi, ama neredeyse hemen, şehrin belediye başkanı Francis Suarez, onayını tweetledi: “Beni hesaba katın,” dedi ve Musk’ın planını “akıllıca değil” olarak nitelendirdi.

Şimdi bunu Musk’ın şehir liderlerine 42,6 milyon takipçisi tarafından güçlendirilen boş vaatler verme konusundaki sürekli küstahlığının bir başka örneği olarak yazmadan önce, Miami’nin metrosunun olmamasının bir nedeni olabileceğini düşünelim. Ya da evlerinin çoğu neden bodrumsuz inşa edildi. Ya da şehrin neden bugün caddelerini arabalara götürmek için yüz milyonlarca dolar harcadığını – Miami selini hafifletmek için bir pompa sistemi inşa etmek artık ufukta hiç fırtına olmasa bile karşı karşıya.

Vancouver merkezli bir saha jeofizikçisi ve afet araştırmacısı olan Mika McKinnon, “Amerika Birleşik Devletleri’nin çukur başkenti, oradan başlayalım” diyor. Miami’nin altındaki zemin, tıpkı deniz tabanı gibi oyuklar ve mağaralarla dolu, oldukça çözünebilir bir kireçtaşı karstidir. “Bir tünele sahip olmak istiyorsanız, giderken suyu tünelden dışarı pompalamanız gerekir” diyor. “Ve bir mağaraya çarptığınızda veya bir boşluğu delerseniz, basıncı değiştirir. Otoyoldayken arabanızı boşa almak gibi bir şey. ” Miami’de tüneller var, ancak bunlar astronomik olarak pahalılar – Miami Limanı sığ bir kanalın altına bir milden daha az bir tünel inşa etti – yaklaşık 1 milyar dolara – ve daha ucuz tünel açma, Musk’ın çabasının itici gücüdür (Boring Company olsa da olmasa da tünel açma maliyetlerini gerçekten azaltmayı başardı, hala tartışmaya açık). Ancak en büyük sorun, yukarıda yatanlara çökme riskini getirmektir. McKinnon, “Onlara yasal sorumluluk planlarının ne olduğunu soracaktım” diyor. “Çünkü su tablasının değiştirilmesiyle ilgili sorunun bir kısmı, bunun doğrudan bir neden ve sonuç olmamasıdır – 30 blok ötede batacak olan şey. Bu, çukurları olmayan uygulanabilir bir proje değil, öyleyse dava açıldığında ne yapacaklar? ” Musk, DeSantis’i tüm bunları düşündüğüne ikna etmiş olabilir. Ya da belki bütün konuşmayı uyduruyordur; New York City’den D.C.’ye bir hiper döngü tüneli için “sözlü onay” aldığını iddia ettiği zamanı hatırlıyor musunuz?

Suarez’in dalkavukluğunun arkasındaki motivasyonun bir kısmı, kurumsal kampüslerden yeni kurtulan uzaktan çalışan kurucuları kendine çekerek Miami’yi bir teknoloji ütopyası olarak yeniden keşfetmeye çalışması olabilir. Musk’ın gelişi, yeni girişimleri Silikon Vadisi’nden uzaklaştırmak için bir başka satış aracı olacaktı. Ancak McKinnon, bu özel anda şehri daha fazla sakinle doldurma stratejisinin de ciddi endişeleri beraberinde getirdiğini belirtiyor. “Miami, deniz seviyesinin yükselmesi için tartışmasız en savunmasız şehirlerden biri” diyor. “Burası kayıp bir şehir. Bir zombi şehri. Miami’de kıyı mülkleri satın almak, paranızı okyanusa atmak gibidir. ” 2100 yılına kadar Miami-Dade County’nin büyük bir kısmının yükselen okyanusun 1,5 metre yüksekliğinde yaşanmaz hale geleceği tahmin ediliyor. Yaklaşık bir milyon kişi yerinden edilecek.

Ama bir dakikalığına, iklim değişikliği sorununu ele almak istediğini iddia eden Musk’ın arkasındaki temel bilimi anladığını varsayalım. Şimdi de, bu geleceğin en kötü sonuçlarından zaten muzdarip olan bir şehre iklim değişikliğini durdurmak için yanlış umutlar mı satıyor? Bu, nüfusun geri kalanını boğulmaya bırakırken, deniz seviyesinin yükselme tehdidinin çok üzerinde lüks kuleler inşa etmenin ulaşım eşdeğeri. Miami de tam olarak bunu yapıyor.

Bu tünelin sonunda nihayet bir ışık olabilir. Boring Company’nin yükselişi doğrudan Trump yönetimi tarafından sağlandı, özellikle Musk tünellerinin adını “dönüştürücü” olarak kontrol ettirdiğinde – okuyun: spekülatif saçmalık – hiçbir zaman için duyurularda federal fon olarak 20 milyar dolar alacak projeler … gerçekleştirilmiş altyapı planı. Bunu, eski Ulaştırma sekreteri Elaine Chao’nun, “tünel açma teknolojisi ve hiper döngüdeki potansiyel gelişmeler gibi” ortaya çıkan teknolojilerle ilgili olarak hedeflenen düzenlemeleri gevşetmesi izledi. Joe Biden’ın gelen Ulaşım yönetimi (merhaba, yakında onaylanacak olan Sekreter Pete!) Musk’ın gücünü ve son zamanlarda önemli karları, şehirler için zaten çok ciddi sorunlar olan şeyleri yapmak için nasıl kullandığına yakından bakmalıdır. daha da kötüsü.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk, Miami’nin Altına Araba Tünelleri Kazacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör